Tamborek drewniany to bardzo praktyczne narzędzie, często wykorzystywane podczas haftowania. Jest to obręcz służąca do ustabilizowania materiału w trakcie haftowania, aby ten był ciągle naprężony oraz nie przesuwał się. Tamborek jest lekkim narzędziem o różnorodnych rozmiarach. Odmiany drewniane mogą pełnić kilka różnych ról, przez co zastosowanie wykracza poza założone, podstawowe funkcjonalności. Warto więc poznać budowę i sposoby użycia tamborków drewnianych, w trakcie haftowania.
Budowa tamborka drewnianego oraz jego zastosowanie
Jak już wspomnieliśmy, tamborki drewniane pełnią kilka funkcji. Podstawowym zadaniem jest naciąganie materiału podczas haftowania. Dzięki napięciu tkaniny i trwałemu zablokowaniu ułatwiamy sobie haftowanie, poprzez sprawne przeciąganie igły przez włókna materiału. W ten sposób mamy możliwość dokładnego odwzorowania projektu. Ponadto tamborek drewniany chroni naszą robótkę przed ewentualnymi uszkodzeniami haftu. Z ciekawszego zastosowania tamborka drewnianego, można wyróżnić także, wykorzystanie go jako ramki na wyszyty wzór. Po zakończonej pracy obręcz z haftem możemy ustawić na półce lub zawiesić na ścianie.
Budowa tamborka drewnianego
Standardowy tamborek posiada zazwyczaj kształt okręgu lub owalu. Co więcej, w zależności od wybranego modelu, może mieć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Całe narzędzie składa się z dwóch obręczy, których zadaniem jest ułatwienie prawidłowego ułożenia tkaniny oraz jej zablokowania. Zewnętrzna obręcz posiada specjalną śrubę, która pozwala regulować zacisk. Natomiast wewnętrzna obręcz pełni funkcję stelaża do mocowania tkaniny. Ogólnie rzecz ujmując, użycie tamborka jest bardzo proste i każdy powinien sobie z tym poradzić.
Jak prawidłowo nałożyć materiał na drewniany tamborek?
Podczas zakupu tamborka drewnianego, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Odpowiednia średnica narzędzia powinna być dostosowana do rozmiaru naszego projektu. Gdy już posiadamy tamborek, kolejnym krokiem jest ułożenie materiału na mniejszej obręczy i dociśnięcie go przy pomocy większej obręczy. Pozostaje nam już tylko odpowiednie napięcie tkaniny oraz dokręcenie śruby zewnętrznej obręczy. W ten sposób zablokujemy tkaninę i nie będzie się ona przemieszczać w trakcie haftowania.
Możemy również wybrać tamborek plastikowy. Wyróżnia je lekkość konstrukcji oraz mnogość kolorów. Są one jednak mniej trwałe w stosunku do modeli drewnianych czy też bambusowych.