Co potrzebujesz aby prowadzić pieczarkarnię?


Fresh champignon mushroom vegetable in the kitchen - fresh mushroom vegetable cooking concept

Założenie i prowadzenie własnej pieczarkarni może być zarówno ciekawym doświadczeniem, jak i dość oryginalną metodą na dochodowy biznes. Żeby móc w ten sposób zarabiać, trzeba przygotować pomieszczenie lub pomieszczenia oraz zdobyć niezbędne wyposażenie. Ważna jest też wiedza oraz zdobywana na bieżąco praktyka, bo również od tych czynników będą zależały ewentualne zyski.

Dlaczego właśnie pieczarkarnia?

Pomysł związany z prowadzeniem pieczarkarni jest dobry z uwagi na sporą opłacalność – taką zapewnia dobrze prosperujący biznes tego rodzaju. Zaletą godną wymienienia jest też generowanie miejsc pracy w pieczarkarni, gdyż w późniejszej fazie działalności na pewno potrzebne będą dodatkowi zbieracze czy też inni pracownicy. Pomimo dużej popularności różnych rodzajów własnych działalności, idea jest dość świeża – w wielu miejscowościach pieczarkarnie nie funkcjonują i chociażby z tego względu warto się tym bliżej zainteresować. Popyt bywa wystarczający, by dysponując nawet niewielką (na początek) pieczarkarnią zacząć szybko zarabiać na plonach. Świeże pieczarki chętnie kupują właściciele gastronomii, sklepów, przedsiębiorcy w przemyśle spożywczym i przetwórczym. Można również myśleć o eksporcie za granicę, co jednak jest już domeną większych, bardziej wydajnych pieczarkarni, które mogą sprostać wymaganiom klientów.

Nie można zapominać o aspekcie edukacyjnym i możliwościach rozwoju w interesującej kogoś dziedzinie. Pieczarkarnia przynosi nie tylko dochód, ale i sporo satysfakcji.

Co potrzebujesz aby prowadzić pieczarkarnię?

Na własną pieczarkarnię powinny decydować się osoby z wiedzą na temat uprawy grzybów, być może pewnym doświadczeniem, ale akurat je można nabyć już w trakcie pracy. Wiedza natomiast jest niezbędna, żeby już na samym początku nie generować strat. Warto zapoznać się z dostępnymi i wartościowymi publikacjami, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miało się styczności z podobnym rodzajem działalności. Na wagę złota okaże się też możliwość konsultacji z kimś bardziej doświadczonym, kto np. może doradzić na samym początku, rozwiać wątpliwości, pomóc w pozyskaniu wyposażenia.

Jeśli chodzi o wspomniane wyposażenie, nowoczesna pieczarkarnia jest pod tym względem dość wymagająca. Im więcej uwagi poświęci się zarówno wyborowi lokalu, jak i nabywaniu sprzętów i urządzeń, tym szybsze i większe będą zyski ze sprzedaży pieczarek. Jeszcze do niedawna wymogi dotyczące pomieszczeń były znikome, wystarczył jeden pokój czy nawet kawałek przestrzeni w budynku gospodarczym. Dzisiaj takie rozwiązanie uznawane jest za niehigieniczne i nieopłacalne. Można prowadzić pieczarkarnię dysponując jedną salą, ale znacznie lepiej opłaca się poświęcić na uprawy więcej miejsca – zyski są dużo większe. To nie koniec inwestowania w biznes pieczarkowy. Wyposażenie to m.in. stanowiska pod grzybnie i same grzybnie. Istnieje duży wybór grzybni, część z nich gwarantuje wzrost pieczarek w krótkim czasie od zakupu, ale trzeba zapłacić więcej. Jeśli poważnie myśli się o działalności tego typu, warto wyposażyć wnętrze lub wnętrza w nowoczesną klimatyzację, sterowaną komputerowo. Odpowiednie oprogramowanie samo zadba o zapewnienie najwłaściwszej temperatury podłoża oraz powietrza w pieczarkarni.

Z uwagi na to, że rozkręcenie dochodowego biznesu wymaga pewnych inwestycji, poświęcenia czasu i pracy, można zainteresować się rozwiązaniem mniej wymagającym – franczyzą. W takim przypadku właściciel przekazuje w ręce franczyzobiorcy już zorganizowaną pieczarkarnię – wychodzi taniej, natomiast wkład czasowy i zaangażowanie w pracę powinny być wciąż dość spore.

Artykuł powstał przy współpracy z LuckyGrower.com