Wszawica to częsty kłopot, z którym borykają się rodzice swoich pociech. Wszy i gnidy łatwo się przenoszą, wskutek czego dziecko uczęszczające do szkoły, czy przedszkola jest narażone na tę nieprzyjemność, warto więc wiedzieć jak sobie z tym radzić.
Skąd biorą się wszy i gnidy?
Dużo osób postrzega wszawicę jako chorobę wynikającą z braku higieny. Nic bardziej mylnego, szkoły oraz przedszkola odnotowują epidemię wszawicy często nawet kilka razy do roku, gdzie dzieci uczęszczające do tych placówek są czyste i zadbane. Wszy i gnidy wykorzystują to, że dzieci lubią przebywać ze sobą czy bawić się w różnego rodzaju zabawy jak berek, gdzie mają ze sobą bliski kontakt i przenoszą się z jednego na drugie. Sprzyja im także to, że maluchy często tarzają się po podłodze, gdzie pozostawiają pasożyty i ich jaja.
Jak radzić sobie z wszawicą?
Jako że wszawica w tych czasach to już bardzo dobrze znany problem, to jest i sporo środków do walki z nią. Rynek oferuje nie tylko preparaty do walki z wszami i gnidami, ale także i te zapobiegawcze, które znacznie zmniejszają szansę na przenoszenie się pasożytów na bezradne dzieci. Istotne jest, że te preparaty likwidują także gnidy i jaja ze skóry głowy, z których na nowo mogłyby wykluć i rozwijać się wszy.
Kiedy stosować preparaty na wszy i gnidy?
Nie warto czekać na ostatnią chwilę. Szkoły i przedszkola często informują o epidemii wszawicy, taka informacja to znak, że należy zabezpieczyć skórę głowy dziecka przed tymi pasożytami. Preparaty na wszawicę, tworzą zazwyczaj ochronny filtr, który chroni przed zagnieżdżeniem się jaj we włosach. Wszy nie lubią olejków zapachowych, które zawierają preparaty przeciw wszawicy.
Te naturalne olejki to przede wszystkim:
- olejek herbaciany,
- olejek lawendowy,
- olejek cytrynowy,
- olejek rozmarynowy.
Do walki z wszawicą zazwyczaj produkowane są preparaty w sprayu, łatwe do zastosowania niczym dezodorant. Jako że jest to dość popularne zjawisko w środowisku szkolnym i przedszkolnym, to rodzic powinien być zawsze wyposażony w odpowiedni preparat. Stosuje się je bezpośrednio na włosy dziecka, ale również ubrania jak przede wszystkim czapki, szaliki, czy też akcesoria jak gumka do włosów i opaska. Produkowane są nawet specjalne gumki do włosów dla dziewczynek, które są nasączone odpowiednimi olejkami odstraszającymi wszy i wszelkiego rodzaju owady. Profilaktycznie można kilka razy w tygodniu myć dziecku głowę szamponem przeciw wszawicy, a z pewnością pozwoli to zarówno dziecku, jak i rodzicom czuć się bezpieczniej w walce z tymi pasożytami. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by dziecko nie stało się ofiarą dokuczania przez niegrzecznych rówieśników.