Jest zmorą szczególnie dla młodzieży, ale dopada również dorosłych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest dobre na trądzik i jak z nim walczyć. Choć sposobów można w internecie wyszukać mnóstwo, nie każdy pozwala osiągnąć zamierzone rezultaty.
Skąd bierze się trądzik i jakie są jego rodzaje?
- Trądzik młodzieńczy – uchodzi za najpopularniejszy, pojawia się on w okresie dojrzewania u niemal wszystkich nastolatków. O ile u niektórych jest on do zniesienia, tak inni nie potrafią sobie z nim poradzić. Pojawia się on z takiego powodu, że podczas dojrzewania okolice podatne na łojotok (głównie twarz, ale także tors i plecy) wytwarzają zbyt obfite sebum, zatykając przy tym pory. Sprzyja to rozwojowi bakterii i występowaniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Trądzik objawia się w rozmaitych formach, od zaskórników po nawet bliznowce, występujące z większym, bądź mniejszym nasileniem oraz różną częstotliwością. W walce z trądzikiem młodzieńczym pomocne mogą okazać się olejki o działaniu przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym, kosmetyki zawierające eteryczny olejek różany, rumiankowy lub rozmarynowy, a także mydła laurowe. Ostra wysypka wymaga jednak kontaktu z dermatologiem i nie należy tego bagatelizować.
- Trądzik fizjologiczny – dopada on kobiety i wciąż nawraca podczas zmian hormonalnych w cyklu miesiączkowym. Od trądziku młodzieńczego różni go przede wszystkim miejsce występowania oraz rodzajem zmian. Niestety trądzik u dorosłych wyróżnia się silniejszym stanem zapalnym, lecz za to mniejszą liczbą zaskórników. Występuje on głównie na brodzie, szyi, plecach oraz dekolcie. Ten rodzaj trądziku najlepiej wyeliminować konsultując się uprzednio z dermatologiem, co do rodzaju skutecznej metody.
- Trądzik kosmetyczny – jego ofiarą również padają głównie kobiety, gdyż pojawia się on przez stosowanie zbyt obfitego makijażu oraz słabej jakości kosmetyków. Trzeba pamiętać, że kosmetyki zawierają talk, który przyczynia się do zatykania porów, przez co skóra nie oddycha. Miejsce jego występowania to linia włosów. By się go pozbyć, należy przede wszystkim ograniczyć makijaż oraz skonsultować się z dermatologiem.
- Trądzik różowaty – to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy. Centralna część twarzy wtedy się rumieni, a następnie pojawiają się grudki i krosty. Pojawiać może się z powodu złej diety, kąpania się w basenach z chlorowaną wodą, zbyt dużej dawki witaminy B6 lub B12, stosowania niektórych leków lub zaburzeń endokrynologicznych. U mężczyzn występuje rzadziej, lecz mają oni także większy problem ze zwalczeniem tej choroby, przez twardszą i grubszą strukturę skóry.
Czy walka z trądzikiem to zadanie dla specjalisty?
Można próbować radzić sobie z trądzikiem samemu, lecz nie jest to łatwe zadanie. Z pewnością jego ostrzejsze stany należy konsultować z dermatologiem, gdyż tylko doświadczony specjalista jest w stanie bezpiecznie go zwalczyć.