Co częstym objawem przeziębienia?

Przeziębienie jest dość uciążliwą chorobą, która może być spowodowana przez wirusy. Bardzo często jest nazywane zapaleniem nosogardła, ostrym nieżytem nosa, zaziębieniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Rozwija się ono wolno i zazwyczaj towarzyszy mu mokry lub suchy kaszel oraz katar. Jak skutecznie leczyć taką infekcję wirusową?

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to pospolita infekcja górnych dróg oddechowych, która najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Specjaliści sądzą, iż wirusów powodujących przeziębienie jest ponad 200. Jednak najczęściej wywoływane jest ono przez rhinovirusy (30-80 procent), koronowirusy (10-15 procent), wirus grypy (5-15 procent), wirus RSV, wirusy paragrypy, adenowirusy, metapneumowirusy i enterowirusy. Zdarza się, iż za objawy przeziębienia odpowiedzialne są różne typy wirusów w tym samym czasie. W wyniku ich tak dużej różnorodności, nie jest możliwe opracowanie szczepionki przeciwko przeziębieniu, a także dlatego, że choroba ta łapie prawie każdego człowieka kilka razy do roku.

Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie przenoszone są drogą kropelkową, co oznacza, iż chory kaszląc lub kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych, w których zawarte są wirusy oraz w wyniku kontaktu z zakażonymi przedmiotami – wiele typów wirusów może przetrwać przez kilka godzin np. na słuchawkach telefonów, na klamkach, poręczach. W związku z powyższym higiena rąk jest bardzo ważna.

 

Przeziębienie – objawy

Początki tej choroby cechują się powolnym rozwojem, który trwa kilka dni. Początkowe objawy przeziębienia to apatia i zmęczenie, co zazwyczaj nie jest kojarzone z chorobą. Rozpulchnienie błony śluzowej gardła, kichanie, ból, a także pojawiająca się później wydzielina z nosa to główne sposoby likwidacji wirusów, które stosuje nasz organizm.

W momencie pojawienia się uczucia drapania w gardle i kichania można spodziewać się, iż rozwija się przeziębienie. Za jego pierwszą fazę uważa się moment, gdy wirusy mnożą się oraz wnikają w błony śluzowe – jest to tak zwana prowokacja reakcji obronnej. Bez względu na rodzaj wirusa powodującego przeziębienie, objawy za każdym razem są podobne:

  • suchość w nosie i gardle,
  • mokry lub suchy kaszel,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • ból gardła i chrypka,
  • wodnista wydzielina z nosa, która wraz z czasem przeradza się w katar, najpierw przezroczysty, kolejno żółtawy lub zielonkawy – zmiana konsystencji, barwy spowodowana jest obecnością białych krwinek (leukocytów), które układ odpornościowy produkuje do walki z wirusami.