Ciężkie, opuchnięte nogi? Jest na to skuteczny sposób! #PORADY EKSPERTKI Ewy Brzozowskiej


Photo by Vu Thu Giang on Unsplash

Letnie temperatury, siedzący tryb życia, a do tego schorzenia układu krwionośnego czy limfatycznego – to wszystko może mieć wpływ na nasze nogi. Często właśnie latem zaczynamy czuć „ciężar” oraz „puchnięcie” kończyn dolnych, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. A właśnie teraz należy korzystać ze słońca i pięknej pogody, zanim zacznie się jesienna szaruga. Dlatego nie warto czekać, aż problem sam minie (ponieważ często nie mija), tylko zająć się tym od razu.

Występowanie obrzęków limfatycznych wiąże się z uszkodzeniem funkcjonowania układu limfatycznego. Jest to system wspomagający nasz układ krążenia, który składa się z dużych naczyń limfatycznych, mniejszych kapilar oraz węzłów chłonnych. Limfa w naczyniach płynie od tkanek do serca – tylko w jednym kierunku. Naczynia limfatyczne zanurzone są bezpośrednio w organach, pochłaniając z nich płyn tkankowy w celu jego usunięcia. Limfa jest transportowana przez kapilary do naczyń układu limfatycznego, a jej przepływ jest możliwy dzięki rytmicznej pulsacji ścian układu limfatycznego. Zadaniem układu limfatycznego jest przede wszystkim usuwanie zbędnych substancji z naszego organizmu.

Upośledzenie pracy układu limfatycznego związane jest z zatrzymaniem przepływu limfy, co wiąże się z powstawaniem obrzęków. Niezależnie od przyczyny, możemy sobie pomóc na kilka sposobów:

– przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna o odpowiedniej intensywności, często proste ruchy wykonywane systematycznie przynoszą świetne efekty,

– noszenie ubrań i bielizny, która nie uciska naszego ciała,

– unikanie przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas – nawet podczas siedzenia przy biurku możemy wykonywać np. krążenia stóp,

– nie przegrzewamy organizmu.

Co zrobić, kiedy obrzęki już występują i domowe sposoby nie pomagają? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta i opieka lekarza. Warto też skorzystać z drenażu limfatycznego. Jest to zabieg wykonywany przez fizjoterapeutę, który przypomina rodzaj masażu. Ma na celu manualne usunięcie zastojów i obrzęków, które przynosi natychmiastową ulgę. Siła musi być odpowiednio dopasowana do pacjenta i jego przypadku. Ze swoimi pacjentami dodatkowo wykorzystujemy USG – dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić skuteczność naszej pracy (badanie jest wykonywane podczas wizyty w gabinecie). Aby utrzymać efekty, każdy pacjent dostaje też ćwiczenia, które systematycznie wykonywane przynoszą ulgę i zapobiegają tworzeniu się nowych obrzęków.

Pamiętaj, że obrzęki limfatyczne to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim nasze zdrowie. A o zdrowie warto dbać, by móc cieszyć się pięknym słońcem i naładować się endorfinami na kolejne miesiące.

Autor: Ewa Brzozowska, fizjoterapeuta, instruktor pilates.

 

Poprzednie artykuły autorki:

Jak siedzieć, czyli czemu kręgosłup daje w kość – praktyczne podejście do tematu. 

Mięśnie dna miednicy – co warto o nich wiedzieć?

Pilates dla zdrowia kręgosłupa.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w czasie izolacji domowej?

Hipermobilność stawów – kiedy ciało może więcej, niż byśmy chcieli