Chore zatoki – jak sobie radzić?

Coraz więcej ludzi cierpi na przewlekłe zapalenie zatok. Jednak często lekceważymy chorobę, która może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia ogólnego. Dolegliwości związane z tą chorobą są wyjątkowo męczące i bez leczenia mogą dokuczać całe lata.

Objawy zapalenia zatok

Ból zatok bardzo łatwo pomylić z migreną. Często przewlekły ból głowy zrzucamy na ataki migreny, nie dbając o prawidłowe rozpoznanie choroby. Jednak dokłada obserwacja objawów może nam zasygnalizować znaczną różnicę pomiędzy bólem zatok, a atakiem migreny. Za zapalenie zatok najczęściej odpowiedzialne są wirusy i bakterie. Przewlekły katar z wodnistą i przezroczystą wydzieliną z nosa sygnalizuje wirusowe zapalenie zatok. Gęsta i ropna wydzielina jest przesłanką bakteryjnego zapalenia. Główną dolegliwością jest ból głowy, który nasila się rano i przy pochylaniu głowy. Do objawów może również dołączyć gorączka, ogólne osłabienie organizmu i pogorszenie samopoczucia. Przy nieleczonym i przewlekłym zapaleniu wydzielina z zatok spływa po tylnej ścianie gardła co powoduje kaszel. Osoby, które notorycznie chorują mogą mieć poważne zaburzenia w rozpoznawaniu zapachów.

Leczenie zapalenia zatok

Pierwszym krokiem w leczeniu, jest farmakologia. Ta metoda ma na celu opanowanie bakterii, które powodują stan zapalny. Dodatkowo odpowiednio dobrane leki poprawiają drożność ujścia zatok do jamy nosowej poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Niestety przy przewlekłej chorobie środki farmakologiczne mogą być niewystarczające i konieczny jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej wykonywane są trzy rodzaje zabiegów.

  • Korekcja przegrody nosa – w sytuacji, w której stwierdzone zostaje skrzywienie przegrody nosa, które utrudnia oddychanie i blokuje ujścia zatok stosuje się zabieg korekcji przegrody.
  • Polipektomia – prosty zabieg mający na celu usunięcie polipów z zatok i nosa. Narośla na błonie śluzowej utrudniają oddychanie i drożność jamy nosowej.
  • Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – najbardziej popularna i najmniej inwazyjna metoda chirurgiczna, która za pomocą precyzyjnego sprzętu usuwa zmiany chorobowe i poszerza ujścia zatok.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Osoby, które z łatwością potrafią rozpoznać u siebie zapalenie zatok mogą stosować domowe sposoby łagodzenia objawów. Zdecydowanie lepiej pójść do specjalisty, który pomoże nam wyleczyć przyczynę nawracających dolegliwości. Domowe sposoby łagodzą objawy, jednak ich nie leczą i powinny być stosowane tylko doraźnie.

  • Inhalacje – najbardziej efektowna metoda domowego leczenia. Aby korzystać z tej metody wystarczy miska z gorącą wodą, kilka łyżeczek soli kuchennej lub morskiej i ręcznik aby zakryć nim głowę, żeby para z przygotowanego naparu nie uciekała, a była wdychana. Do roztworu można dodać różne zioła, które dodatkowo działają na przewlekły katar.
  • Okłady z soli lub gorczycy – do woreczka wsyp sól lub gorczycę, podgrzej na patelni lub w piekarniku. Ciepły woreczek przykładaj na kilka minut, kilka razy dziennie do policzków i czoła. Zapach gorczycy również udrożnia drogi oddechowe.
  • Maści rozgrzewające – maść wmasowana w okolice czoła i skroni ma właściwości rozgrzewające, dzięki czemu działa przeciwbólowo i udrożnia nos i zatoki.

Marcin Radowski
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/product-pol-1862-IBUPROM-ZATOKI-x-