Ogrodzenie to niezwykle ważny element każdej posesji. Jest wręcz obowiązkowy, a jego stworzenie na etapie budowy dowolnego obiektu, zostaje uwarunkowane przez zapisy prawne. Każdego właściciela czeka zatem decyzja o tym, jakie ogrodzenie stworzyć, by właściwie zabezpieczyć teren budowy. Można się zdecydować od razu na ogrodzenie stałe lub postawić na konstrukcję tymczasową. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z betonowych bloczków ogrodzeniowych. Dlaczego warto na nie postawić? Kiedy lepiej sprawdzi się konstrukcja tymczasowa, a kiedy ta docelowa? Sprawdzamy!
Ogrodzenie jako zabezpieczenie terenu posesji
Ogrodzenie spełnia istotne funkcje. Na etapie budowy wyznacza teren, na którym prowadzone są prace budowlane. Dzięki temu gwarantuje, że na teren ten nie dostaną się osoby przypadkowe, niepowołane. To ważne nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale i uwzględniając fakt, że podczas robót budowlanych, szczególnie tych prowadzonych na wysokości, nietrudno np. o upadek z wysokości materiałów budowlanych. To zaś oznacza ryzyko powstawania uszczerbku na zdrowiu bądź zniszczenia pobliskich konstrukcji, nie tylko mieszkalnych.
Z kolei wtedy, gdy np. dom już został zbudowany, trwają prace wykończeniowe czy związane z aranżacją ogrodu, ogrodzenie stwarza poczucie intymności. Stanowi fizyczną barierę i chroni przed dostępem obcych, a także potencjalnych intruzów, poza tym staje się wizytówką domostwa. Dobieramy je bowiem w taki sposób, aby pasowało do architektury domu i podkreślało jego charakter.
To samo ogrodzenie chroni przed warunkami atmosferycznymi, a także hałasem dochodzącym z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, gdy budynek zostaje usytuowany przy ruchliwej ulicy, w centrum dużego miasta, gdzie akustyka potrafi przysporzyć sporych niedogodności.
Ogrodzenie tymczasowe czy stałe?
Teoretycznie postawianie ogrodzenia stałego jest najlepszym rozwiązaniem, bo od początku tworzona jest jedna konstrukcja, która ma za zadanie przetrwać lata użytkowania. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Przede wszystkim na etapie prowadzenia robót budowlanych, trzeba się liczyć z tym, że na teren wjeżdżają maszyny ciężkie. Nietrudno wtedy o uszkodzenia ogrodzenia, także w wyniku pracy z rozmaitymi materiałami budowlanymi, co wiąże się z uciążliwymi zabrudzeniami na całej posesji.
W powyższym przypadku stworzenie lekkiej konstrukcji tymczasowej, np. na bazie bloczków ogrodzeniowych z betonu architektonicznego, pozwala na zminimalizowanie kosztów, z jednoczesnym spełnieniem obowiązku wynikającego z prawa budowlanego. Co więcej, ogrodzenie powstałe z tak wykonanych bloczków jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dlatego można w późniejszym czasie przekształcić je w ogrodzenie stałe.
Ogrodzenie stałe z bloczków betonowych jest świetnym rozwiązaniem, gdy budowa została ukończona, konstrukcja tymczasowa zdemontowana i odbiorca szuka pomysłu na ogrodzenie, które będzie funkcjonalne, estetyczne, a do tego nie pochłonie znacznej ilości finansów.
Dlaczego warto postawić na bloczki ogrodzeniowe z betonu architektonicznego?
Bloczki ogrodzeniowe bazujące na betonie architektonicznym są elementami lżejszymi niż inne materiały. To zaś oznacza mniej kłopotliwy, a zatem szybciej przebiegający montaż. Finalnie ma to także wpływ na niższe koszty wykonania takiego ogrodzenia.
Beton architektoniczny jest przy tym odporny na działanie warunków zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych, co czyni go materiałem wręcz idealnym do wzniesienia konstrukcji ogrodzeniowej. Tak wykonane ogrodzenie nie straci swoich właściwości i estetyki pod wpływem działania wiatru, opadów, niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego. Betonowe bloczki nie poddają się również uszkodzeniom mechanicznym. Są odporne na rozwój pleśni, mchu, grzybów, glonów i porostów, a także słonej wody, dzięki czemu nadają się do realizacji ogrodzeń na terenach nadmorskich.
Ogrodzenie, w którym wykorzystywane są bloczki betonowe można łączyć z innymi materiałami, np. metalowymi elementami. Dzięki temu będzie się ono prezentowało jeszcze ciekawiej, uzyska taką estetykę, na jakiej zależy odbiorcom. Do tego dochodzi kwestia wyboru, jak mają wyglądać bloczki betonowe – w podstawowej wersji są dostępne w szarym wybarwieniu, z lekko porowatą strukturą, ale bloczki mogą być również gładkie i w innym odcieniu. To zaś oznacza możliwość dopasowania do dowolnej architektury wybudowanego obiektu oraz przyjętej estetyki przestrzeni zewnętrznej.
Postaw na oryginalny produkt
Aby ogrodzenie spełniało należycie swoje funkcje i cieszyło oczy użytkowników, należy wybierać tylko oryginalne produkty. Najwyższej jakości, pieczołowicie projektowane i produkowane w całości w Polsce bloczki ogrodzeniowe z betonu architektonicznego proponuje Manufaktura SLABB. Stawiając na ofertę tej firmy można być pewnym, że stworzone ogrodzenie przetrwa tyle lat, co sam budynek, a estetyka jego pozostanie niezmienna przez kolejne lata intensywnej eksploatacji.