Bogactwo mazurskich lasów

Mazury to północno-wschodni region Polski który słynie z bogactwa naturalnych dóbr i dziewiczość przyrody, którą każdy turysta może poczuć i zobaczyć. Poza naprawdę ciekawymi propozycjami turystycznymi, takimi jak hotele, ośrodki SPA czy ośrodki wczasowe, Mazury przyciągają niezwykle zróżnicowanym światem fauny i flory oraz bogatą siecią hydrograficzną, która pozwala na bardzo wiele ciekawych aktywności.

Nie bez powodu Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Mazurskie lasy kryją bowiem prawie 3 tysiące zbiorników wodnych, z których wiele połączonych jest kanałami i rzekami, tworzące niezwykle ciekawą sieć hydrograficzną. Stąd też niezwykle duża popularność spływów kajakowych i żeglarstwa jachtowego, które, dzięki licznym połączeniom, są dłuższe i dużo bardziej zróżnicowane i ciekawe.

A tam, gdzie wielkie jeziora i zbiorniki wodne, tam ogromne zróżnicowanie fauny i flory. W mazurskich lasach znaleźć można przede wszystkim bardzo dużo torfowisk, zarówno niskich, jak i wysokich. To, co jest jednak wyjątkowe, to występowanie torfowisk przejściowych, które łączą cechy zarówno niskich jak i wysokich, w pobliżu których każdy uważny człowiek znajdzie takie smakołyki jak borówki, maliny, a nawet żurawinę.

Mazurska flora stanowiła w latach 80. aż 1/3 zróżnicowania gatunkowego kraju, a wiele występujących tu roślin wpisana została do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Występują tu między innym tak unikatowe rośliny jak pełnik europejski,      goździk pyszny, żłobik koralowy, ale także rosiczka czy żurawina drobnolistna. Zróżnicowanie nie ogranicza się jednak do kwiatów i krzewów, lecz dotyczy również drzew i siedlisk leśnych. Znaleźć tu można 15 typów siedliskowych lasów – od boru suchego przez bór świeży, wilgotny, bagienny do boru mieszanego, grądy, olesy i łęgi.

Różnorodnie jest również w świecie zwierząt, zarówno jeśli chodzi o ptaki, ssaki, gady czy owady. Przechadzają się po mazurskich lasach napotkać możemy takie gatunki jak jeleń, sarna czy dzik, które wywołują bardzo pozytywne emocje a spotkania z nimi nie zaliczają się do rzadkości. Do innych ciekawych zwierząt, które napotkać możemy w mazurskich lasach, należą z pewnością ryś czy łoś, czyli gatunki ściśle związane z lasami. Różne rodzaje lasów oraz wiele zbiorników wodnych sprawiają również, że mazurskie lasy są domem dla wielu gatunków ptaków takich jak między innymi perkozy, kaczki, żurawie, kormorany czy czaple. Mazury są także gratka dla wędkarzy, gdyż istnieje tu bardzo dużo gatunków ryb, między innymi płoć, okoń, kleń, sum, lin czy sandacz.

Wielkie zielone połacie, które zobaczyć możemy na każdej mapie Mazur, to nie tylko bezkres nudnych drzew i krzewów. To także dom dla bardzo wielu gatunków zwierząt, które nie tylko stanowią nierozłączny element tego regionu, lecz także jego niewątpliwą atrakcję.

Ewa Kopciewska
Hotel Masuria zachęca wszystkich do odpoczynku na Mazurach, bo to prawdziwy Cud Natury.