Białystok zdobywa popularność jako miasto czyste, zielone i zaangażowane w rozwój. To jednocześnie dynamiczny ośrodek akademicki, zapewniający z jednej strony dobre warunki do rozwoju biznesu, a z drugiej wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Strategia rozwoju miasta zmierza ku temu, aby Białystok stał się kluczowym ośrodkiem metropolitalnym na wschodzie Polski. Czy zatem warto się tam przeprowadzić?
Białystok na mapie deweloperów
Rozwojowe lokalizacje zazwyczaj przyciągają firmy deweloperskie. Tam, gdzie panuje ożywienie gospodarcze i dobre warunki na rynku pracy, chcą też mieszkać ludzie, a to zwiększa popyt na lokale mieszkalne. Białystok jest bardzo interesującym miejscem pod kątem inwestycji – realizowane są tutaj przedsięwzięcia infrastrukturalne mające poprawić łączność w skali kraju, wdraża się innowacje w zakresie edukacji i rośnie rynek produktów i usług cyfrowych. Duże znaczenie ma również status Białegostoku jako ważnego ośrodka turystyki przyrodniczej i kulturowej. Jest to miasto o zwartej strukturze, co oznacza niewielkie odległości pomiędzy ważnymi punktami i w konsekwencji usprawnienie komunikacji drogowej. Innymi słowy, spełnione są wszystkie warunki do rozwoju nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej, co skwapliwie wykorzystują deweloperzy. Obecnie w Białymstoku realizowanych jest kilkanaście inwestycji, zarówno zupełnie nowych, jak i kolejnych etapów już istniejących. Oferta “M” z rynku pierwotnego jest coraz większa i każdy z mieszkańców może znaleźć coś dla siebie.
Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?
Osoby poszukujące nowych mieszkań w Białymstoku mają do wyboru różne lokalizacje – deweloperzy nie ograniczają się do konkretnych części miasta. Większość inwestycji to osiedla wielorodzinne, ale w ofercie znajdują się również domy wolnostojące. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Jest to najpopularniejszy metraż, zwłaszcza wśród małych rodzin i przedsiębiorców kupujących mieszkania pod inwestycje. Mniejszym powodzeniem cieszą się kawalerki i mieszkania pięciopokojowe. Białystok dołączył również do miast posiadających ofertę mieszkaniową skierowaną do seniorów. Są to inwestycje realizowane w kilku różnych modelach, począwszy od opcji całkowicie samodzielnej aż po lokum połączone z całodobową opieką medyczną i rehabilitacyjną. Tym samym budownictwo mieszkaniowe wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich grup mieszkańców. Deweloperzy dbają o to, aby nowe osiedla były wyposażone w otaczającą zieleń, strefy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych oraz miejsca postojowe nadziemne i podziemne.
Ceny mieszkań w Białymstoku
Rok 2019 nie przyniósł upragnionego spadku cen lokali mieszkalnych. Wszystko wskazuje na to, że w najlepszym razie utrzymają się one na dotychczasowym pułapie, w najgorszym – będą nadal rosły. A jak to wygląda w Białymstoku? Mieszkania w tym mieście należą do najdroższych w Polsce północno-wschodniej. Średnia cena za mkw. wynosi tutaj 5,6 tys. zł, ale zdarzają się lokale, za które trzeba zapłacić powyżej 6 tys. zł. Zazwyczaj droższe są nieruchomości z rynku wtórnego – zajmują one najczęściej najlepsze lokalizacje w mieście. Na poziom cen w dużym stopniu wpływa boom inwestycyjny – coraz więcej osób rezygnuje z lokat bankowych i decyduje się na zabezpieczenie kapitału w nieruchomościach. Dla niektórych jest to także dobry sposób na dodatkowy zysk.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl