Rak skóry to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Co ważne, jest wyleczalny, pod warunkiem odpowiednio wczesnej diagnostyki. Stąd tak ważne jest regularne badanie znamion. W poniedziałek 16 maja będzie można zrobić to za darmo m.in. w Renew Clinic w Białymstoku. Placówka bierze udział w dorocznej, europejskiej akcji profilaktyki raka skóry – Euromelanoma 2016.
Jak podkreśla specjalista dermatologii i medycyny estetycznej lek. med. Marta Piaścik z Renew Clinic, nowotwory skóry powstają zwykle w wyniku nadmiernego i opalania. – Pojawiają się najczęściej w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieniowania UV, a więc na szyi, plecach, kończynach. Głównie występują u osób po 50-roku życia, jednak nie jest to niestety regułą i w praktyce mogą dosięgnąć każdego. Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie znamion.
Specjalistka zwraca przy tym uwagę, że szczególnie niepokojące są znamiona płaskie, ciemne o nieregularnych kształtach i krawędziach. – Nasza świadomość w tym względzie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Często pacjenci zwracają się do nas ze znamionami wypukłymi i okrągłymi, które oczywiście warto usunąć, chociażby po to, aby nie doszło do ich uszkodzenia, ale które de facto nie są groźne.
Pomimo znacznego występowania tego typu nowotworów, rak skóry należy do grupy dobrze rokujących i wyleczalnych. Jest tylko jeden warunek, musi zostać odpowiednio wcześnie wykryty. A z tym jest już duży problem, ponieważ – jak zauważa przedstawicielka Renew Clinic – niski poziom wiedzy na ich temat sprawia, że często pacjenci trafiają zbyt późno do specjalistów.
Zbliżające się lato, a zatem czas urlopowych wyjazdów i przebywania wśród opalających promieni słonecznych to idealny moment na to, aby się zbadać i ewentualnie usunąć budzące obawy lekarzy znamiona.
Bezpłatne badanie znamion odbędzie się w poniedziałek, 16 maja m.in. w Renew Clinic. Należy się jednak zarejestrować, dzwoniąc pod numer telefonu: 606 200 193.
Euromelanoma to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki raka skóry. Jej celem jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu powstawania tego typu nowotworu. Akcja została zainicjowana w 1999 roku w Belgii, a następnie została rozszerzona na 29 państw całej Europy. W Polsce bierze w niej udział kilkaset gabinetów i poradni lekarskich na terenie całego kraju.
W ubiegłym roku w ramach kampanii przebadano ponad 5 tysięcy osób. Co ciekawe, ponad 80 procent spośród nich przebadało się po raz pierwszy w życiu.