Badania profilaktyczne u dziecka


Pretty woman holding a newborn baby in her arms

Dzieci powinny być poddawane badaniom co jakiś czas, aby wykluczyć ryzyko chorób. Jakie badania dziecko powinno przejść?

Badanie krwi

Pediatra zaleca dzieciom morfologię krwi nawet kilka razy w roku. To pozwoli oszacować, czy infekcje u dziecka są związane z wirusami, czy z bakteriami.
Morfologia powinna być wykonana chociaż raz w roku, nawet u zdrowej pociechy. Lekarz będzie mógł szybko wykryć anemię, ocenić zawartość hemoglobiny i hematokrytu, ilość białych i czerwonych krwinek.
Skierowanie na badanie uzyskamy w poradni lub możemy skorzystać z badania prywatnego. To pozwoli zaoszczędzić nerwów i stresu związanych z przebywaniem w przychodni z innymi chorymi.
Dziecko przed badaniem nie powinno nic jeść (nie dotyczy niemowląt). Warto wytłumaczyć kilkulatkowi ważność tego badania i obiecać małą nagrodę za odwagę.

Badanie moczu

Pobranie próbki moczu dziecka nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze zaopatrzmy się w sterylny pojemniczek (do kupienia w aptece), co pozwoli uzyskać prawidłowy wynik badania. Po drugie zadbajmy o higienę – przed pobraniem dziecko powinno się podmyć w miejscach intymnych. Skórę oczyśćmy ręcznikiem papierowym, aby nie dostały się bakterie. Zachowanie tych zasad pozwoli uzyskać prawidłowy wynik badania. Próbkę dostarczmy jak najszybciej (najlepiej w tym samym dniu lub w następnym), a przed dostarczeniem do badania trzymajmy pojemnik w lodówce.

Badanie stomatologiczne

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne dziecka, nie można zapomnieć o wizycie u dentysty. Nie czekajmy, aż dziecko będzie się skarżyć na ból zęba, tylko odwiedzajmy stomatologa najlepiej raz na pół roku. Niestety, większość dzieci boi się takiej wizyty. Jedynie regularne wizyty pozwolą uniknąć bólu i złych wspomnień związanych z bolesnymi „naprawami” zębów. Tłumaczmy dziecku, że regularne wizyty nie są straszne i bolesne i zawsze doceniajmy jego odwagę.

Badanie wzroku i postawy dziecka

Badanie wzroku warto wykonać jeszcze przed pójściem dziecka do przedszkola (chyba, że coś nas niepokoi – wtedy pójdźmy prędzej). To bardzo ważna kwestia, gdyż niewykryte problemy ze wzrokiem u dziecka mogą wpłynąć na kłopoty z nauką i pogłębienie wady wzroku.
Badanie najlepiej wykonać raz w roku.
W przypadku badania postawy, wszelkie nieprawidłowości wpłyną na rozwój pociechy, dlatego trzeba o nich pamiętać. To pozwoli szybko wdrożyć leczenie i profilaktykę oraz wyeliminować ryzyko trwałych zmian i wad postawy. Badanie wykonuje ortopeda zazwyczaj co 2 lata, podczas bilansu 2,4 i 6-letniego dziecka.

Wszystkie te badania powinny być wykonywane regularnie, co pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie dziecka.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Centrum Medyczne Promed4kids z Krakowa. www.cmpromed4kids.pl/