Żeby kupić aparat dwa w jednym, a więc przeznaczony nie tylko do robienia zdjęć, ale też nagrywania filmów, trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów. Urządzenie powinno na bieżąco dopasowywać ostrość, nagrywać w wysokiej rozdzielczości, maksymalnie redukować wstrząsy i zapewniać wygodną pracę w każdych warunkach. A zatem – jaki aparat do filmowania wybrać? Podpowiadamy, które dane w specyfikacji będą najważniejsze!
Aparat do filmowania – co powinien mieć? Funkcje i dane techniczne
Bez względu na to, co planujesz nagrywać, aparat do filmowania powinien przede wszystkim dobrze leżeć w Twoich dłoniach. Można ogólnie przyjąć, że najlepszy model będzie „lekki i niezbyt duży”, ale dla każdej osoby te słowa oznaczają do innego. Dlatego, zanim jeszcze wczytasz się w specyfikacje, zwracaj uwagę na ergonomię aparatu i postaraj się dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Musi zapewnić Ci równie wysoki komfort podczas robienia zdjęć, co nagrywania – i to zarówno na statywie, jak i w ruchu. A jaki aparat do filmowania wybrać pod względem parametrów?
Jaki aparat do filmowania wybrać – 4K, 8K czy Full HD?
Najlepszy aparat do filmowania to ten, który zapewnia najwyższą jakość rejestrowanego obrazu. Oznacza to, że im wyższa rozdzielczość, tym więcej zdobywa punktów. Urządzenia nagrywające w 8K oraz 4K w stosunku do stanowiącego już absolutne minimum (pod względem wysokiej jakości) Full HD, zapewniają zdecydowanie wyższą prędkość transmisji danych. Biorąc za przykład aparat Sony α2, bitrate (bo tak nazywa się ten parametr) może sięgać nawet 400 Mb/s przy rozdzielczości 8K.
Większa szczegółowość obrazu to również bogatsza paleta barw. Dla przykładu aparat Sony do filmowania α7 IV daje dostęp do aż 10 bitów zamiast standardowych 8, co jest ogromnym przeskokiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nagrania w 8K oraz w 4K zajmują zdecydowanie więcej miejsca na dysku (i karcie pamięci aparatu) od Full HD.
Najlepszy aparat do filmowania – ile klatek na sekundę?
Klatki na sekundę to parametr, który informuje, jak wiele zdjęć w ciągu sekundy wykonuje rejestrator. Trzeba bowiem pamiętać, że film to nic innego jak seria fotografii puszczona jedna po drugiej. Im więcej zdjęć, tym płynniejszy będzie obraz – gdyby w ciągu sekundy wyświetlało się ich tylko kilka, to nagranie byłoby „poszarpane” i przypominało raczej puszczoną bardzo szybko prezentację zdjęć. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie dziś aparat do filmowania oferujący 100-120 p lub przy nieco niższym budżecie, 60 p. To wartości, które gwarantują doskonałą płynność filmu (zwłaszcza przy bardzo dynamicznych scenach, np. do nagrywania wydarzeń sportowych), a także pozwalają na używanie wielokrotnego slow-motion.
AF-C, stabilizacja i RAW – ważne funkcje aparatu do filmowania
Poza danymi technicznymi szczególnie ważnymi w przypadku nagrywania, podczas wyboru aparatu do filmowania trzeba też zwrócić uwagę na jego funkcje. Jedną z najważniejszych jest ciągły autofokus (AF-C), dzięki któremu urządzenie samodzielnie i na bieżąco dostosowuje ostrość obrazu. Nie trzeba jej zatem pilnować, co docenią wszystkie osoby nagrywające bardziej dynamiczne sceny. Podczas rejestrowania ruchu (oraz w ruchu!) przyda się również wbudowana opcja stabilizacji matrycy odpowiadająca za redukcję drgań. Dzięki niej nie trzeba używać statywu ani gimbala, żeby obraz się nie trząsł.
Miłośnicy obróbki filmów, zwłaszcza tej bardziej artystycznej, powinni zwrócić uwagę na aparaty do filmowania, które umożliwiają zapisywanie nagrań w trybie RAW – „surowym”. Po przesłaniu na komputer nie ulegają stratnej kompresji, a zatem zachowują najwyższą, oryginalną jakość. Pozwala to na wprowadzanie zdecydowanie większej liczby poprawek bez uzyskania efektu ziarna.
Poza powyższymi danymi i funkcjami warto zwrócić też uwagę na te podstawowe dla każdego aparatu: liczbę i rodzaj slotów kart pamięci, opcję redukcji szumów, dostępne tryby fotografowania i nagrywania, czułość ISO, maksymalny zoom czy liczbę pikseli.
Artykuł sponsorowany