Ból głowy to dolegliwość, na jaką cierpi praktycznie każdy od czasu do czasu. Pomimo tego, że jest to tak powszechne zjawisko, nie jest łatwo ustalić przyczyny. Ból głowy może być bowiem chorobą samą w sobie, jak również informować towarzyszyć wraz z rozwojem innych problemów zdrowotnych, na przykład związanych z ciśnieniem lub z uzębieniem.
Ból może występować w różnych miejscach, przeważnie są to skronie, ale też tył głowy, bądź czoło. Niekiedy można rozpoznać dolegliwość właśnie po tym, gdzie jest najsilniejsze ognisko cierpienia. Są też różne jego postaci. Może być pulsujący, tępy, bądź też rozsadzający. Na pierwszym miejscu, jako najczęstszą przyczynę występowania tej dolegliwości, wymienia się napięcie. Oznacza to, że ból powoduje przede wszystkim stresujący tryb życia, jakiemu może towarzyszy brak snu, apetytu, zła pozycja, wywołująca napięcie, a także stan emocjonalny. Z takim rodzajem bólu można sobie radzić, sięgając po tabletki różnych leków dostępnych na receptę, jak i bez niej. Jednak należy pamiętać o tym, że jest to tylko chwilowa ulga. Dlatego też jeśli taki ból pojawia się dość często, warto zastanowić się nad tym, jak zmienić swój styl życia. Czasami wystarczy po prostu inne nastawienie, by za bardzo nie przeżywać wszystkiego w pracy, czy w domu, by poziom stresu się znacznie obniżył.
Warto pamiętać o tym, że zażywanie takich tabletek regularnie nie tylko przestanie pomagać, ale też może poważnie podrażnić wątrobę i trzustkę. W zależności od tego, z jakim rodzajem bólu głowy ma się do czynienia, można z nim walczyć na różne sposoby. Oprócz łykania tabletek pomocne są domowe sposoby, czyli na przykład częstszy odpoczynek i wychodzenie na dwór, by zażyć trochę świeżego powietrza i ruchu. Warto także zmienić nieco nawyki żywieniowe, by w diecie znalazło się więcej produktów dostarczających białko. Z bólem można walczyć również kawą z cytryną. Taki napój szczególnie dobrze może zaradzić wtedy, gdy ból głowy wynika ze zbyt wysokiego ciśnienia.
Dobrym pomysłem jest także dodanie do codziennego menu herbaty ziołowej, która wpływa uspokajająco. Szczególnie zalecane są te napary z kory dębu, zawierające kwas acetylosalicylowy. Osoby, które są uczulone na aspirynę, mogą z kolei wybrać herbatkę z liści rozmarynu. Okazuje się, że skuteczna w walce z bólem głowy jest też aromaterapia, a więc różnego rodzaju olejki, które można nie tylko wąchać, ale również wcierać je w miejsca, gdzie mięśnie są napięte, czyli na przykład w kark. Najlepiej, jakby olejki miały delikatny aromat, ponieważ jeśli będzie zbyt ostry, bądź duszący, wtedy ból może się jeszcze nasilić. Szczególnie u osób, które są bardzo wrażliwe na zapachy.
Jeśli ból głowy jest związany z przemęczeniem oczu, podczas długich godzin spędzanych przy ekranie monitora, wówczas pomocne mogą być ćwiczenia rozluźniające. Można także udać się na kwadrans do ciemnego pomieszczenia lub zasłonić oczy dłońmi. Pomocne są również zimne okłady, niezależnie od tego, czym ból jest spowodowany. Można je przygotować, wypełniając materiał kostkami lodu, mrożonymi warzywami, czy zmrożonym ryżem. Niektórzy zamiast zimnego preferują ciepły okład, jednak przeważnie z mizernym skutkiem, a nawet z przeciwnym do zamierzonego. Ciepło może bowiem tylko wzmagać ból.
Martyna Karwatka Artykuł został przygotowany na podstawie działu www.i-apteka.pl/pol_m_Przeciwbolowe-Goraczka-520.h z i-Apteka.pl. |