W obecnych czasach coraz większą wagę przykłada się do rozwiązań proekologicznych, a więc takich, dzięki którym można dbać o środowisko naturalne. Nie inaczej jest w kwestii gospodarki ściekowej, czego przejawem jest rosnąca popularność tzw. przydomowych oczyszczalni. Wiele osób zastanawia się, czy jest to korzystna inwestycja, a jeśli tak – jak właściwie ją przeprowadzić? Pytania te wydają się proste, ale jak to zwykle bywa, aby udzielić najlepszej odpowiedzi trzeba skupić się na wielu kluczowych czynnikach. Do każdego przypadku podchodzi się bowiem indywidualnie, biorąc pod uwagę cele, potrzeby oraz możliwości techniczne oraz terenowe. Nie pozostaje więc nic innego, jak przyjrzeć się tym kwestiom nieco bliżej i postarać się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co to za rozwiązanie?
Na wstępie warto wyjaśnić, czym dokładnie są przydomowe oczyszczalnie ścieków, ponieważ rozwiązanie to budzi różne emocje, choć w większości są one pozytywne. Przydomowa oczyszczalnia jest tak naprawdę samowystarczalną, przepływową instalacją, dzięki której neutralizuje się nieczystości bytowe i nie tylko. Przydomowa oczyszczalni składa się głównie z dużego zbiornika, który jest z zazwyczaj podzielony na co najmniej dwie komory. To właśnie tam zachodzą wszelkie procesy, których celem jest oczyszczenie ścieków do postaci czystej wody, która jest następnie odprowadzana rurami odpływowymi np. do gleby.
Charakterystyka i rodzaje przydomowych oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to obecnie najlepsza alternatywa dla zbiorczej sieci kanalizacyjnej, która nie zawsze jest dostępna na terenach wiejskich, ale też na peryferiach miast. Wśród największych atutów takich instalacji można wymienić przede wszystkim ich wysoką skuteczność, wydajność oraz prostotę użytkowania. Tak naprawdę oczyszczalnie są bezobsługowe, poza koniecznością opróżnienia raz czy dwa razy w roku zbiornika ze znajdujących się tam resztek osadowych. Przydomowe oczyszczalnie są też niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu przetrwają próbę czasu – oczywiście jeśli będzie się je we właściwy sposób eksploatować. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej oczyszczalni, możliwości jest tutaj wiele – od drenażowych, przez te z osadnikiem roślinnym, aż po najnowocześniejsze biologiczne.
Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię?
Wiele osób nadal waha się przed montażem przydomowej oczyszczalni, tłumacząc, że jest to dość droga inwestycja. Tymczasem, jest wręcz przeciwnie! Zakup oraz montaż przydomowej oczyszczalni kosztuje co prawda od kilku do nawet 30 000 złotych, ale trzeba dostrzec tutaj drugą stronę medalu. Mowa m.in. o niskich kosztach eksploatacyjnych w porównaniu do posiadania tradycyjnego szamba, które trzeba regularnie opróżniać, co wiążę się ze sporym cyklicznym wydatkiem. Dobra przydomowa oczyszczalnia to rozwiązanie do każdego gospodarstwa, które sprawdzi się w nawet najtrudniejszych warunkach, a co najważniejsze – będzie służyć bardzo długo, zapewniając skuteczną neutralizację nieczystości.