Pszczoły nie bez powodu kojarzą nam się z pracowitością i dyscypliną. Są to niesamowite stworzenia, które mimo swoich niewielkich rozmiarów odgrywają kluczową rolę nie tylko w świecie zwierząt i roślin, ale przede wszystkim w naszym.
Jakie wyzwania stoją przed pszczelarzami?
Jednym z największych wyzwań stojących przed pszczelarzami są zmiany klimatyczne i choć można powiedzieć, że jest to problem globalny to pszczół, mogą one dotknąć szczególnie dotkliwie. Wahania oraz ciągle rosnące temperatury, trudne do przewidzenia anomalie związane z opadami deszczu oraz ponadprzeciętnie duże zagrożenie zjawiskami ekstremalnymi jak powodzie i susze mają bardzo negatywny wpływ na dostępność pożywienia dla pszczół. Zjawiska te zwiększają też ryzyko chorób stadnych i groźnych infekcji w pszczelich koloniach. Kolejnym istotnym problemem jest brak dostępności do różnorodności pokarmowej, związany z monokulturami roślinności na obszarach rolniczych, z których korzystają pszczoły w celu pozyskania pożywienia. Owady te potrzebują zróżnicowanych roślin, by zaspokoić zapotrzebowanie na odpowiednią ilość nektaru i pyłków. Jest to niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju i utrzymania kolonii w zdrowiu. Braki z tym związane mogą doprowadzić na spadku liczebności populacji związanego z niedożywieniem. Szerokie zastosowanie pestycydów i chemikaliów w uprawach rolnych to kolejnym duże zagrożenie, któremu muszą stawić czoła pszczelarze, aby ochronić swoje ule – co może się stać, jeśli im się nie uda?
Pszczeli produkt, czyli dlaczego pszczoły są ważne?
Wyobrażasz sobie, że już nigdy nie spróbujesz ciasta miodowego, ani nie posłodzisz herbaty miodem? Na półkach sklepowych nie znajdziesz już pyłku pszczelego, a z Twojego ulubionego kremu zniknie jego najskuteczniejszy składnik, czyli miód. Tak, za każdy ten pszczeli produkt, te wszystkie nasze ulubione rzeczy, towarzyszące nam na co dzień odpowiadają pszczoły. Pełnią one niezwykle ważną rolę w produkcji żywności i wielu innych artykułów codziennego użytku. Każda pszczoła bierze udział w procesie zapylania, tworząc tak zwany pszczeli produkt, co jest niezbędne dla wielu roślin, w tym roślin, które są źródłem pożywienia dla ludzi. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zadbamy o populację pszczół, które są odpowiedzialne nawet za zapylanie około 75% światowych upraw roślin jadalnych, to wkrótce możemy utracić dostępność produktów wielu rodzajów owoców i warzyw.