W ogrodnictwie poliwęglan odgrywa bardzo istotną rolę. Materiał ten służy przede wszystkim do budowy szklarni, które – dzięki swoim oryginalnym parametrom – zapewniają roślinom optymalne warunki wzrostu. Co warto wiedzieć o szklarniach z poliwęglanu? Jaki jest ich wpływ na pielęgnację roślin i płodów rolnych?
Szklarnie z poliwęglanu – rozwiązanie przyszłości?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę szklarni poliwęglanowych. Co ciekawe, jest to nieprzypadkowy trend, jeśli weźmie się pod uwagę możliwości, jakie oferuje poliwęglan.
1. Wytrzymałość. Szklarnie z poliwęglanu w Białymstoku (https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-bialystok) cechują się znacznie większą odpornością na oddziaływania mechaniczne niż szklarnie zwykłe, to jest wykonane ze szkła. Konstrukcja szklarni dużo lepiej „radzi sobie” z ciężarem śniegu, lodu i nie tylko. Poza tym zaokrąglony kształt jej zadaszenia sprawia, że lód i śnieg szybko spadają ku ziemi.
2. Ochrona. Szklarnie poliwęglanowe doskonale chronią rośliny przed szkodliwymi zjawiskami meteorologicznymi. Płyty z tworzywa sztucznego skutecznie zabezpieczają rośliny przed uderzeniami kul gradowych i jednocześnie blokują dopływ niebezpiecznego promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez Słońce.
3. Montaż. Instalacja szklarni poliwęglanowych jest dużo łatwiejsza niż tradycyjnych konstrukcji szklarniowych. Nie mocuje się ich w ziemi za pomocą betonowych fundamentów, lecz zwykłych kotew. Z tego powodu szklarnię można łatwo przemieścić w inne miejsce ogrodu, pozwalając jednocześnie ziemi „odpocząć”.
Tunel ogrodowy dacznaja dwuszka – https://sklep.arlengroup.pl/szklarnia-dacznaja-dwuszka
Niska cena eksploatacji
Poliwęglanowe szklarnie w Białystoku są bardzo proste w montażu. Wystarczy chwila, aby połączyć ze sobą wchodzące w ich skład płyty z tworzywa sztucznego. Co więcej, w ramach zniszczenia jednej z nich, można ją szybko zastąpić nową. Koszty eksploatacyjne szklarni poliwęglanowych są bardzo niskie. Konstrukcje te nie wymagają okresowej konserwacji, a ich właściwości pozostają takie same przez wiele długich lat. Na uwagę zasługuje też możliwość doposażenia szklarni w szereg akcesoriów, dzięki którym łatwiej będzie można zarządzać temperaturą wewnątrz nich. Szklarnie można połączyć z dedykowanymi systemami nawadniania, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – doposażyć je w automatyczne systemy wentylacji, które nie wymagają dostępu do energii elektrycznej.
Podsumowując, poliwęglanowe szklarnie Białystok to rozwiązanie stworzone dla ogrodników ceniących sobie wygodę, komfort pracy, ale też bezpieczeństwo upraw. Fakt posiadania szklarni docenią zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni ogrodnicy.