Technologia informatyczna wkracza współcześnie we wszystkie obszary naszego życia. Z tego względu specjaliści IT nie narzekają na brak pracy, w dodatku świetnie płatnej. Wiele osób nie do końca zdaje sobie jednak sprawę z tego, co konkretnie należy do ich obowiązków i co dokładnie robią. Wyjaśniamy, czym właściwie jest programowanie i na czym polega!
Czym jest programowanie?
Programowanie to praca bezpośrednio związana z obszarem świata komputerów. Co jednak konkretnie robi programista? Takich specjalistów nazywa się też developerami (od ang. develop – tworzyć/rozwijać) oraz koderami, ponieważ tworzą tzw. kod źródłowy. W pracy wykorzystują języki programowania, czyli zbiór struktur określających, kiedy dany ciąg symboli tworzy program komputerowy. Syntaktyka określa zasady jego zapisu, a semantyka przypisuje jego interpretację (efekty działania).
W ramach programowania nie tylko projektuje się i tworzy programy, ale też testuje się ich działanie oraz utrzymuje się ich prawidłowe działanie. Nierzadko programista musi naprawiać, modyfikować, aktualizować i rozwijać pierwotny kod źródłowy.
Na czym polega programowanie?
Dla osób niewtajemniczonych programowanie wydaje się niezwykle trudnym procesem. Nie bez przyczyny zapis określa się mianem kodu – na pierwszy rzut oka wydaje się zbiorem losowych słów i znaków, które muszą zostać „rozkodowane” przez komputer. W praktyce programiści pracują na dwóch kodach: źródłowym (zapis operacji, które mają zostać wykonane przez komputer) oraz wynikowym (ciąg poleceń wykonywanych przez translator).
Do programowania wykorzystuje się proste narzędzia (edytor tekstowy) oraz zaawansowane systemy i narzędzia IT. Z tego względu przydatny jest dość nowoczesny sprzęt o dobrych parametrach, z naciskiem na procesor i pamięć RAM.
Jak nauczyć się programowania?
Nauka programowania zajmuje w praktyce kilka lat. Języki można opanować w krótszym czasie, ale trzeba jeszcze zdobyć doświadczenie w posługiwaniu się nimi w praktyce. Do tego powinno się na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę i się dokształcać, ponieważ dziedzina ta stale się rozwija.
W większości przypadków pierwsze kroki w zakresie programowania stawia się w liceum/technikum. Jeśli jednak chce się zyskać jak najlepszy start, warto zacząć tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci, na których w przyjaznej formie uczą się logicznego myślenia i przyswajają podstawy, które przedstawiają ideę programowania. Takie kursy pomagają zaszczepić w nich zainteresowanie tematem i pozwalają odkryć pełny potencjał. Udział w nich to inwestycja w rozwój malucha oraz zwiększenie szans na to, że będzie wiódł bezpieczne, stabilne, szczęśliwe dorosłe życie.
Chciałbyś zapisać swoje dziecko na kurs programowania? Wybierz zajęcia prowadzone przez doświadczonych mentorów, którzy w ramach ciekawej zabawy pokażą mu informatyczny świat. Sprawdź pełną ofertę na: https://pixblocks.com/.