Odpowiedź na to na pozór proste pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Gorąca woda – cofamy dłoń, nagły hałas w nocy – zasłaniamy głowę poduszką, oślepiające słońce – mrużymy oczy. To są typowe reakcje wywoływane w procesie sensoryki. Docierające do zmysłów bodźce zewnętrzne przekazywane są do mózgu, który uruchamia określone działanie tak jak w powyższych przykładach. Czasami jednak zdarza się, że coś nie działa tak jak trzeba – wszelkie nieprawidłowości na tej linii nazywamy zaburzeniami sensoryki.
Przykładem może być nadwrażliwość na światło lub hałas. Zaburzenia sensoryczne powodują rozdrażnienie, przeszkadzają w koncentracji i wywołują uczucie ustawicznego zmęczenia. W ich terapii doskonale sprawdzają się pomoce sensoryczne – proste przedmioty pomagające przywrócić równowagę i właściwe reakcje na to, co dzieje się wokół nas.
Kto może zalecić pomoce sensoryczne?
Nie potrzeba recepty ani nawet konsultacji lekarza aby skorzystać z pomocy sensorycznych. Są to proste przedmioty, wykonane w sposób, który czyni je miłym i neutralnymi. Nie stosuje się w nich żadnych mechanizmów ani elektroniki. Wykonane są z miękkich, ekologicznych materiałów przyjemnych w dotyku. Nie mają ostrych krawędzi, guzików, zamków błyskawicznych ani nawet szwów. Takie autorskie pomoce sensoryczne stworzyła firma intibag.eu. Powstały one w wyniku badań i eksperymentów, pracy z dziećmi, psychologami i rehabilitantami. Na stronie intibag.eu można przeczytać szereg ciekawych artykułów, które pomagają zrozumieć istotę sensoryki i najważniejsze związane z nią problemy. Sklep intibag.eu oferuje szereg różnego rodzaju pomocy sensorycznych dla dzieci i dorosłych.
Jakie są rodzaje pomocy sensorycznych i jak je wykorzystywać?
Wśród pomocy sensorycznych oferowanych przez intibag.eu możemy wyróżnić pufy sensoryczne, dziuple worki i hamaki. Oferowane są w różnych rozmiarach i kolorystyce. Nie służą tylko terapii. Dla dzieci doskonale nadają się do zabawy, można z nich tworzyć intrygujące a zarazem bezpieczne kryjówki. Dorosłym posłużą do relaksu a także do pracy zdalnej. Korzystając z nich można oglądać telewizję, pracować na komputerze, czytać czy po prostu wypoczywać. Niecodzienny design i atrakcyjny wygląd pomocy sensorycznych czyni je ciekawymi elementami wystroju sypialni, strefy pracy i relaksu a nawet ogrodu. Pomagają w rehabilitacji, przydadzą się także osobom uprawiającym jogę lub trenującym taniec bądź gimnastykę artystyczną.