Promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na naszą cerę nie tylko latem. Warto chronić się przed nim przez cały rok, chociaż oczywiście w okresie letnim jest to priorytetowa pielęgnacja. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem? Sprawdź.
Zacznijmy od podstaw. Jeśli zależy ci na ochronie przed promieniami słonecznymi latem lub podczas egzotycznych wakacji w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj, że należy chronić nie tylko twarz, ale całe ciało, a konkretnie jego odkryte i wystawione na promieniowanie słoneczne części. Nie zapominaj np. o tak istotnym obszarze jak szyja, która posiada szczególnie delikatną skórę i jest wrażliwa na działanie słońca. Jego efekt będzie widoczny po latach na niedostatecznie chronionej szyi jako nieestetyczne plamy.
Postaw na naturalne specyfiki
Skoro już wiemy, co należy chronić, zadajmy pytanie – czym? Najlepszym wyborem do ochrony przeciwsłonecznej będą naturalne kosmetyki do ciała, czyli produkty otrzymywane ze składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Jakie to substancje? Będą to na przykład olejki i ekstrakty roślinne (ziołowe), a także olejki eteryczne. Składniki pochodzenia zwierzęcego są pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Mogą to być np. wosk oraz miód pszczeli, lanolina czy mleko. Z mineralnych będą to np. węglan wapnia czy talk.
Naturalność kosmetyków może się też częściowo przejawiać w sposobie ich produkcji, czyli poszanowania zasobów naturalnych oraz tego, że nie są testowane na zwierzętach (certyfikat Cruelty Free), a także w użytych do pakowania materiałach, takich jak szkło czy papier z recyklingu.
Warto wyszukiwać takie naturalne kosmetyki również wśród tych, które chronią nas przed słońcem.
Jaki filtr ochronny?
Pamiętając, że promieniowanie słoneczne odpowiada za fotostarzenie się skóry, którego skutkiem jest utrata jędrności i przedwczesne powstawanie zmarszczek, warto wybierać jak najwyższy filtr przeciwsłoneczny, zwłaszcza latem, kiedy narażeni jesteśmy na ostre słońce.
Są trzy grupy filtrów w kosmetykach chroniących przed słońcem. Chemiczne – wbrew „złowieszczej” nazwie nie są groźne. Wnikając w skórę, absorbują promienie słoneczne, zanim zdążą one zadziałać negatywnie. Likwidują też wolne rodniki i wykazują działanie przeciwutleniające. Cenimy je za lekką konsystencję oraz to, że „nie bielą” skóry.
Filtry mineralne działają na zasadzie odbijania promieni słonecznych, rozpraszając je. Występują głównie w postaci tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Niestety mogą pozostawiać delikatnie biały film, który jednak z czasem się wchłania. Są bezpieczne nawet u dzieci i osób ze skłonnościami do alergii.
Filtry mieszane to oczywiście połączenie działania filtrów chemicznych i mineralnych. Zapewnia to najwyższą skuteczność.
Jak wysokie filtry wybierać?
Najlepiej postawić na jak najwyższą ochronę, dlatego specjaliści polecają filtry przeciwsłoneczne do twarzy SPF 50 do stosowania przez cały rok. Tak samo warto chronić ciało w czasie kąpieli słonecznych, pamiętając, by unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach 12:00-15:00. Poza tymi godzinami, by uzyskać zdrową opaleniznę, można korzystać z filtra SPF 30+.
Jaki krem do twarzy wybrać?
Najlepszy krem do twarzy powinien chronić skórę przed szerokim spektrum promieniowania UV, czyli zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Szukajmy zatem kosmetyków, które na opakowaniu oprócz wartości SPF (zakres ochrony przed promieniowaniem UVB), ma symbol UVA.
Dobry krem powinien być wodoodporny i dobrany do potrzeb skóry (tłusta, sucha, mieszana, naczynkowa itp.). Oczywiście i tak najważniejsze jest jego regularne stosowanie – codzienne nanoszenie kremu na twarz i szyję rano powinno zapewnić odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, a tym samym przedwczesnym starzeniem się skóry.
Na koniec jeszcze jedno. O ile krem do twarzy będzie miał zawsze podobną konsystencję, o tyle kosmetyki do ochrony ciała można dobrać pod względem sposobu aplikowania. Jeśli nie lubisz kremów, które długo trzeba wsmarowywać, postaw np. na ochronna mgiełka do ciała, która ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, ale też zapobiega wysuszaniu się skóry.
Chrońmy naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym, by zachować ją w zdrowiu!