Dalekowzroczność obok krótkowzroczności stanowi jeden z najczęściej występujących problemów ze wzrokiem.
To wada, która jest bardzo popularna, choć nie aż tak bardzo rozpowszechniona jak krótkowzroczność. Jej leczenie jednak przy dzisiejszej medycynie jest stosunkowo proste i bardzo skuteczne. Zacznijmy jednak zawsze przy podejrzeniu występowania takiej wady wzroku u siebie lub na przykład dziecka od solidnej diagnostyki i badań okulistycznych. Dopiero wtedy będziemy mogli z całą pewnością podjąć decyzję o wybranym sposobie leczenia.
Czym jest dalekowzroczność i jak powstaje?
Dalekowzroczność czasami nazywana jest również nadwzrocznością lub hyperopią. Wada ta charakteryzuje się widzeniem znacznie ostrzej przedmiotów znajdujących się dalej, aniżeli tych, które znajdują się w zdecydowanej bliskości naszego wzroku. Pewną trudnością w wykryciu początków tej wady wzroku jest fakt, że jej nasilenie narasta stopniowo. Może zatem przez długie lata pozostać niemal niezauważona. Odczuwamy wtedy jedynie dyskomfort, który czasami pojawia się w przypadku chęci obserwacji przedmiotów zbyt blisko siebie.
Problemem w przypadku tej wady jest mówiąc w ogromnym uproszczeniu zbyt krótka gałka oczna, przez co w niewłaściwym miejscu skupiają się promienie słoneczne. Wadę tę można dziedziczyć i najczęściej to właśnie jest przyczyna jej występowania lub też nabyć chociażby wskutek wypadków, urazów czy też chorób. Ta druga sytuacja jest rzadsza.
Leczenie dalekowzroczności
Leczenie dalekowzroczności powinno być przede wszystkim przedyskutowane z lekarzem specjalistą i poprzedzone odpowiednimi badaniami w gabinecie okulistycznym. Najczęściej nie zaleca się operacji wzroku w przypadku tej wady, choć jest ona całkowicie skuteczna i bezpieczna. Jest ona jednak poza refundacją, a więc w przypadku funduszu zdrowia, pozwolić będziemy mogli sobie jedynie na zrefundowanie okularów. Wiele pacjentek i pacjentów jednak decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych, które oferują pełen kąt widzenia, nieograniczony oprawkami okularowymi, a także znacznie większy komfort. O takich soczewkach możemy przeczytać na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.
Skoryguj dalekowzroczność soczewkami – prosta i skuteczna metoda
Soczewki są obecnie bardzo popularną metodą korygowania nadwzroczności. To soczewki sferyczne, które dzięki nowoczesnej technice można bardzo dokładnie przygotować pod konkretną wadę i pacjenta. Podobnie jak w przypadku pozostałych wad wzroku korygowanych soczewkami, będziemy mogli wybierać pomiędzy tymi jednodniowymi, tygodniowymi oraz miesięcznymi, nieco rzadziej również dwutygodniowymi.