Soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Część osób nie decyduje się na nie, z powodu wielu błędnych przekonań, które krążą na ich temat. Prezentujemy najczęściej spotykane fakty i mity o soczewkach kontaktowych.
W soczewkach kontaktowych widzi się gorzej niż w okularach
Ten mit może śmieszyć, ponieważ wszystko opiera się na prawidłowym dobraniu, zarówno soczewek kontaktowych, jak i okularów do wady wzroku. To właśnie w soczewkach kontaktowych widzenie jest dokładniejsze i wyraźniejsze, bowiem soczewki kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka, a okulary są od niej oddalone o centymetr lub dwa. Soczewki kontaktowe są odpowiedzialne za lepsze widzenie obwodowe i szersze pole widzenia, ponieważ poruszają się one razem z gałką oczną. W dodatku w porównaniu do okularów, użytkownicy soczewek nie muszą się obawiać spadającymi z nosa oprawkami, czy ich stłuczeniem się. Soczewki nie zachodzą mgłą, co jest szczególnie ważne podczas mrozów. Bez problemu można w nich uprawiać sport.
Zakładanie soczewek kontaktowych zajmuje dużo czasu i jest bolesne
Prawdą jest, że ta czynność na początku może sprawiać trudność, ale jest to kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Trzeba wspomnieć również o tym, że nigdy zakładanie soczewek kontaktowych nie jest związane z bólem, ponieważ w trakcie tej czynności nie dotykamy oka palcem. Jeżeli chodzi o czas zakładania soczewek, to jest on zależny od osoby i tego, czy robi to po raz pierwszy, czy setny. W dodatku specjaliści wskazują, jak prawidłowo założyć soczewkę na pierwszej wizycie.
Soczewka kontaktowa może znaleźć się za gałką oczną
To jest fizycznie niemożliwe. W najgorszym razie soczewka kontaktowa może znaleźć się pod powieką. Oko posiada specjalną barierę ochronną, która zapobiega przesunięciu się soczewki za gałkę oczną.
Przy wykonywaniu gwałtownych ruchów, soczewka może wypaść z oka
Tak samo, jak w przypadku poprzedniego mitu, anatomiczna budowa oka na to nie pozwala. W soczewkach kontaktowych można bez obaw uprawiać sport, np. biegać lub jeździć na nartach. W dodatku, to, jak mocno soczewka przylega do oka, zależy od stopnia jej miękkości. Jeżeli są obawy przed wypadnięciem soczewki podczas uprawiania sportu, to warto powiedzieć o tym optometryście, żeby dobrał produkt jak najlepiej dostosowany do potrzeb pacjenta.
Oczy nie oddychają w soczewkach kontaktowych
Przy wyborze soczewek kontaktowych bardzo ważne są parametry tlenowe, ponieważ soczewki są zakładane bezpośrednio na rogówkę. Soczewki kontaktowe nie hamują dostępu tlenu do oka. Najlepiej jest wybrać takie wyprodukowane z materiałów silikonowo-hydrożelowych. Dzięki temu mamy gwarancję, że odpowiednia ilość tlenu dotrze do rogówki. Do niedotlenienia soczewek kontaktowych może dojść wyłącznie wtedy, gdy nie przestrzegamy terminu ich wymiany, śpimy w nich lub nieodpowiednio je pielęgnujemy. Właśnie z tego względu tak istotne jest przestrzeganie zaleceń specjalistów.
Noszenie soczewek kontaktowych może powodować infekcję oczu
Soczewki kontaktowe, same w sobie, nie powodują zakażeń. Problemy zaczynają się w momencie, gdy założymy brudną soczewkę na oko. Z tego względu tak ważne jest regularne czyszczenie soczewek kontaktowych i przestrzeganie innych zaleceń specjalisty. Trzeba też w odpowiednim czasie wymieniać soczewki kontaktowe na nowe.
To były już wszystkie mity na temat soczewek kontaktowych. Teraz pora na kilka faktów. Oto one:
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór soczewek kontaktowych
Z soczewkami kontaktowymi jest jeszcze trudniejsza sprawa niż z okularami. Istotna jest nie tylko wada wzroku, ale również tryb życia danej osoby. Czasami trzeba przejść kilka prób, żeby dobrać dla siebie idealne soczewki.
Są trzy typy soczewek: sferyczne, toryczne oraz multifokalne
Każdy z tych rodzajów jest przeznaczony do innej wady wzroku. Sferyczne są odpowiednie dla osób z krótko- lub nadwzrocznością, toryczne – dla osób z astygmatyzmem, a multifokalne dla osób z prezbiopią.
Soczewki są wykonane z różnych materiałów
Kiedyś soczewki kontaktowe były wykonane tylko i wyłącznie z hydrożelu. Obecnie najczęściej stosuje się połączenie hydrożeli z silikonem. Soczewki kontaktowe są wyposażone w różne technologie, żeby jeszcze bardziej zwiększyć komfort ich noszenia. Obecnie na rynku są dostępne aż III generacje soczewek silikonowo-hydrożelowych. I generacja charakteryzuje się tym, że soczewki są sztywne i zapewniają słabe uwodnienie. Natomiast II generacja jest już lepsza pod względem sztywności, dobrze przenosząc tlen. Więcej o tym w artykule – Z jakich materiałów wykonuje się soczewki? – z Poradnika Optometrysty KODANO.
Soczewki kontaktowe różnią się czasem, na jaki się je zakłada
Na rynku są dostępne soczewki kontaktowe w wersjach jednodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej, kwartalnej oraz rocznej. Najbardziej komfortowe są soczewki jednodniowe, ponieważ po każdym użyciu się je wyrzuca. Nie trzeba ich pielęgnować ani martwić się o ich czystość. Natomiast soczewki kontaktowe dwutygodniowe i miesięczne potrzebują codziennej pielęgnacji. Jednak to też stopniowo się zmienia i zajmuje ona coraz mniej czasu.