Geometryczne dywany inspirowane berberyjską sztuką plemienną to hit wnętrzarski już od kilku sezonów. Jaka jest ich geneza, skąd bierze się ich popularność i czym się charakteryzują? Poznaj dywany berberyjskie i daj im się oczarować!
W jaki sposób kultura berberyjska trafiła do Europy?
Berberowie to rdzenni mieszkańcy Maroka zasiedlający w większości tereny górzyste i wiejskie. Ten koczowniczy lud w VII wieku dostał się pod wpływy Arabów, którzy siłą narzucili mu islam, jednocześnie czerpiąc garściami z jego dorobku artystycznego i rozpowszechniając jego kulturę na terenie Półwyspu Iberyjskiego.
Za rozpowszechnienie osiągnięć Berberów na całą Europę są jednak odpowiedzialni Francuzi, którzy w 1912 roku na mocy traktatu z Fezu objęli Maroko swoim protektoratem. Szybko docenili oni wyroby plemiennych artystów, które stały się inspiracją dla modernistycznych architektów i projektantów mody coraz chętniej sięgających po odważne kontrasty kolorystyczne i łączących formy geometryczne z abstrakcyjnymi.
Jakie dywany nazywane są berberyjskimi?
Choć nazwa Berberowie wywodzi się od oznaczającego barbarzyńcę łacińskiego słowa berberus, określenie to z pewnością nie oddaje bogatej kultury tego plemienia oraz mistrzostwa, jakie udało mu się osiągnąć w dziedzinie ręcznego rzemiosła artystycznego i tkactwa.
Podczas gdy męska część koczowniczego plemienia przez stulecia zajmowała się wypasem owiec i pozyskiwaniem z nich wełny, kobiety wyspecjalizowały się w wyplataniu tkanin używanych wówczas przede wszystkim jako koce i siedziska. Techniki tkackie przekazywane były z pokolenia na pokolenie, jednak nigdy nie wypracowano żadnego szablonu, wychodząc z założenia, że każdy wyrób powinien mieć indywidualny rys. Berberyjskie pokrycia podłogowe zaskakiwały więc różnorodnością, przy czym wszystkie je wykonywano z wysokiej jakości wełny i naturalnych barwników, stosując zawiły układ pętelkowy.
Dywany berberyjskie we współczesnej odsłonie
Oryginalne dywany berberyjskie różnią się od siebie wzorem i kolorystyką w zależności od tego, z jakiego regionu pochodzą i z czego zostały wykonane. W Europie największą popularność zdobyły geometryczne dywany od nazwy plemienia zwane Beni Ourani. Te nietuzinkowe pokrycia podłogowe z owczej wełny pokryte są ciemnymi, linearnymi wzorami kontrastującymi z jasnym tłem, najczęściej w kolorze kości słoniowej. Wzory te zazwyczaj przedstawiają nieregularne romby, rzadziej kwadraty bądź trójkąty. Elementem charakterystycznym dywanów berberyjskich są frędzle.
Choć obecnie ręcznie tkane dywany berberyjskie z wełny nadal znajdują swoich amatorów, na rynku nie brakuje modeli produkowanych maszynowo z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy polipropylen. Nie są one wprawdzie tak ekskluzywne jak wełna, ale za to bardziej przystępne cenowo, łatwiejsze w czyszczeniu i polecane dla alergików. Zmiana dotyczy także techniki wytwarzania tkaniny – obecnie można kupić zarówno berberyjskie dywany pętelkowe, jak i modele cięte, chętnie wybierane do sypialni ze względu na miłe w dotyku runo.
Wzorami etnicznymi bardzo często zdobi się również kilimy, czyli dwustronne, tkane na płasko tkaniny służące do dekoracji ścian. Berberzy zaczęli je wyplatać dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy przyjęli bardziej osiadły tryb życia, zamiast na hodowli owiec koncentrując się na rolnictwie. Kobiety nawet wówczas nie zrezygnowały z tkania dywanów, zaczęły natomiast używać innych, znacznie delikatniejszych i lżejszych materiałów, takich jak bawełna czy nylon. W ten sposób powstały pierwsze berberyjskie kilimy nazywane Boucherouite.
Dlaczego dywany berberyjskie nie wychodzą w mody?
Geometryczne dywany w berberyjskie romby wyglądają intrygująco i wprowadzają do wnętrza nutkę awangardy. Nawet w monochromatycznej wersji przyciągają wzrok, przenosząc myślami w świat Orientu, tak różny od naszej codzienności. Poza tym, modele ręcznie tkane są całkowicie unikalne, a ich misterne wykonanie cieszy oko i stanowi gwarancję doskonałej jakości.
Dywany berberyjskie doskonale współgrają z wystrojem w stylu boho, który obok etnicznych akcentów cechuje artystyczna ekspresja oraz swoboda aranżacyjna. Tego typu pokrycia podłogowe równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych skandynawskim minimalizmem, pełnym naturalnych materiałów oraz stonowanych barw. Co zaskakujące, berberyjskie dywany geometryczne pasują także do eleganckich, tradycyjnie urządzonych salonów – zazwyczaj są to wówczas jednobarwne modele typu Cut&Loop, z gładkim pętelkowym tłem oraz wypukłymi wzorami utworzonymi przez cięte runo.
Zobacz więcej na Arte.pl: https://arte.pl/dywany-geometryczne