Białystok i przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica dzieli zaledwie 50 km, czyli trasa do pokonania w mniej niż godzinę. Z tego względu stolica województwa podlaskiego jest naturalnym punktem wypadowym na Białoruś. Jeżeli przygotowujesz się do wyjazdu swoim autem, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przydatne informacje znajdziesz w poniższym artykule!
Białoruś – wiza obowiązkowa (ale…)
Między Polską a Białorusią obowiązuje ruch wizowy, dlatego – wyłączając wyjątki, o których za chwilę – przed wyprawą samochodową z Białegostoku musisz zdobyć dokument. Wizy na Białoruś dzielą się na:
- prywatne, czyli przysługujące osobom odwiedzającym krewnych lub znajomych – wiza jest jednokrotna lub dwukrotna, przyznawana do 30 dni,
- biznesowe, związane z przejazdami służbowymi – wizja jest jednokrotna, dwukrotna lub wielokrotna, przyznawana na miesiąc, 3 miesiące lub rok,
- turystyczna – wiza jest jednokrotna, przyznawana na 10 dni,
- tranzytowa – wiza jest jednokrotna, dwukrotna lub wielokrotna, przyznawana na 48 godzin.
Z uzyskaniem wizy wiąże się opłata. Jeżeli nie chcesz załatwiać formalności w wydziale konsularnym ambasady osobiście, możesz powierzyć pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku, a także przyspieszenie sprawy specjalnej firmie. Na rynku działają podmioty wyspecjalizowane w uzyskiwaniu wizy nawet w 24 godziny. To przydatne, jeśli wyjazd z Białegostoku jest spontaniczny, a poza tym nie masz czasu ani ochoty na samodzielne załatwianie wszystkich formalności wizowych.
Białoruś bez wizy – to możliwe?
Warto nadmienić, że turyści planujący obejrzeć Grodno czy białoruski fragment Kanału Augustowskiego mogą to zrobić w ramach ruchu bezwizowego. Trzeba mieć przy sobie ważny paszport, a także wskazaną w aktualnych regulacjach kwotę w gotówce. Oprócz tego wyjazd musi być zgłoszony, a w jego trakcie korzystasz z co najmniej 2 usług turystycznych. Maksymalny pobyt w Grodnie bez wizy może trwać 10 dni (ale powyżej 5 dni trzeba się zarejestrować na milicji). Co więcej, pod koniec czerwca 2022 r. władze białoruskie zapowiedziały zupełne zniesienie wiz dla turystów z Polski na obszarze całego kraju aż do końca roku.
Ubezpieczenie komunikacyjne w podróży na Białoruś
Przed wyjazdem przyda się porównywarka OC, a także inne wartościowe źródła informacje dotyczących polis komunikacyjnych. Dlaczego? Ponieważ do poruszania się na terytorium Białorusi potrzebujesz Zielonej Karty (podobnie jak w Rosji, Ukrainie, Turcji, Mołdawii czy Albanii). Kraje Unii Europejskiej (i wiele innych) akceptują Twoje krajowe OC – wystarczy, że masz wykupioną polisę, żeby legalnie poruszać się po zagranicznych drogach. W takich państwach jak Białoruś wymaga się jednak Zielonej Karty. Na szczęście jest ona popularnym, darmowym dodatkiem do wielu polis OC. W niektórych towarzystwach trzeba za nią dopłacić, ale nie jest to wysoki koszt (np. 20 zł).
W zagranicznych podróżach samochodowych choćby z Białegostoku za wschodnią granicę zasadniczo zawsze mieć jak najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Ciekawym i przydatnym pakietem jest np. assistance krótkoterminowe („na wakacje”, „w podróży”), które zapewnia pomoc w wielu kłopotliwych sytuacjach, np.:
- usterki na trasie,
- braku paliwa,
- kłopotów z organizacją noclegu,
- przebiciu opony.
Pakiety są naprawdę bardzo zróżnicowane, dlatego przed wyborem oferty należy przeczytać OWU i upewnić się, że zakres odpowiada Twoim oczekiwaniom przed zagranicznym wyjazdem. To, czy assistance zadziała na drogach Białorusi, zresztą również należy dokładnie sprawdzić. Na szczęście ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne scenariusze – a samochodowe wyjazdy z Podlasia na Białoruś są dość oczywistym wyborem wielu turystów.