Choć dzieciństwo powinno być radosnym i beztroskim okresem w życiu, rzeczywistość często nie przypomina bajki. Dzieci borykają się z różnymi problemami emocjonalnymi i rozwojowymi, mogą mieć problemy z nauką, nie radzić sobie z trudną sytuacją rodzinną, agresywnie się zachowywać czy doświadczać lęków oraz fobii. We wszystkich tego typu sytuacjach wskazana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym.
Jak wygląda konsultacja psychologiczna dziecka?
Pierwsza wizyta u psychologa jest dużym przeżyciem, nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców. Zastanawiają się oni, czy trafili na kompetentną osobę, która jest w stanie pomóc ich pociesze. Warto mieć na uwadze, że nim psycholog udzieli pomocy, musi najpierw zapoznać się z sytuacją oraz samym dzieckiem. Przeprowadza on rozmowę z rodzicami, dopytując o bieżące problemy dziecka i niepokojące objawy.
Następnie dziecko może spotkać się z psychologiem, który na początku dba o to, aby zdobyć jego zaufanie, co stanowi odpowiedni grunt do pracy terapeutycznej, Problemy z jakimi się zgłaszają rodzice są oczywiście różne. Niektóre mogą zakończyć się na kilku konsultacjach, inne z kolei będą wymagać dłuższej pracy i regularnych spotkań. Psycholog zawsze pracuje w sposób indywidualny i nakreśla rodzicom, jaka pomoc jest według niego najbardziej wskazana.
Gdzie udać się na konsultację psychologiczną dla dziecka?
Psycholog dziecięcy to osoba, która powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Ważne jest także to, czy umie on nawiązywać więź porozumienia z dziećmi. Wybór psychologa jest często poprzedzony długimi poszukiwaniami. Rodzice chcą mieć pewność, że ich pociecha trafiła w dobre ręce. Aby tak się stało, mogą oni zgłosić się do poradni Harmonia LUX MED, która ma w swojej ofercie konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży.
W placówce zatrudnieni są psycholodzy o wysokich kompetencjach, którzy udzielają rzetelnej pomocy poprzez profesjonalną diagnozę, psychoedukację, konsultacje czy psychoterapię osób nieletnich. Nie należy więc bać się pierwszej wizyty. Służy ona określeniu problemu oraz nakreśleniu planu działania. Rodzice mogą wreszcie poczuć, że nie są sami ze swoim problemem.
Świat dziecka pełen jest różnych wrażeń, emocji i trudności. Niepokojące zachowania czy objawy z jego strony powinny być sygnałem do wizyty u psychologa, który pomoże lepiej zrozumieć sytuację dziecka. Psycholog dziecięcy może pracować z dzieckiem, często dzieli się także z rodzicami potrzebą wiedzą i daje cenne wskazówki.