Ekologia, dbanie o środowisko naturalne, zanieczyszczenia, to tematy coraz częściej poruszane nie tylko w mediach, ale w domu. Warto jednak zaznaczyć, że te tematy nie powinny interesować wyłącznie dorosłych. Dzieci powinny zdawać sobie sprawę z obecnej sytuacji oraz tego jaki mogą mieć wpływ na przyszłość planety. Jak edukować dzieci w temacie ekologii?
5 interesujących tematów do poruszenia z dzieckiem
Edukacja ekologiczna powinna zacząć się jak najwcześniej. Najlepiej od naturalnego kontaktu z otaczającym dziecko środowiskiem. Odkrywanie przyrody to nie tylko dobra zabawa ale i możliwość poruszenia wielu ważnych tematów związanych z ochroną środowiska.
Wyłączanie światła — oszczędzamy energię elektryczną
Oglądanie telewizora przy włączonym świetle, nie gaszenie lamp po wyjściu z pokoju, czy używanie przestarzałych żarówek to nie najlepszy przykład dla dzieci. W każdym pomieszczeniu warto wymienić żarówki na energooszczędne. Aby być jeszcze bardziej eko, warto przemyśleć zielone metody pozyskiwania energii elektrycznej. Dobrym pomysłem dla dzieci są specjalne naklejki przypominające o konieczności gaszenia światła po wyjściu z pokoju.
Zakręcaj wodę w kranie, gdy nie jest Ci potrzebna
Szybkie prysznice, zamiast wanny pełnej wody, zakręcanie kurka w trakcie mycia zębów, korzystanie na co dzień ze zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń. Sposobów na oszczędzanie wody jest mnóstwo. Dzieci naturalnie naśladują to co widzą, przykład idzie z góry. Każdy, nawet najmniejszy krok w stronę ekologii jest ważny w kontekście globalnym.
Segregacja śmieci na kolorowo
Samodzielne segregowanie śmieci okazuje się dla wielu doskonałą formą zabawy. Odróżnianie faktur papieru, szkła, plastiku i metalu może stanowić dobry przykład ćwiczeń sensorycznych. By nauczyć nasze dziecko właściwego sortowania odpadów można przygotować kolorowe kartony odpowiadające przyjętym zasadą klasyfikacji odpadów. Ściągawkę z kategorii śmieci wraz z podziałem na kolory pojemników do ich składowania znajdziesz TUTAJ.
Zasada 3R Reduce, Reuse, Recykle. Od najmłodszych lat dzieciom warto pokazywać, jak korzystać w różny sposób z rzeczy, które mamy tuż pod ręką. Minimalizacja zbędnych zakupów i ponowne wykorzystywanie przedmiotów, skutecznie ograniczy powstawanie odpadów.
Smog z samochodów, czyli dlaczego warto jeździć rowerem!
Dzieci rozumieją więcej niż może się zdawać dorosłym. Więc zamiast straszyć dzieci smokami, lepiej wytłumacz swojemu maluchowi co to jest smog i skąd się bierze. Powiedz dziecku, że smog to taki zły rodzaj dymu, który praktycznie przez cały czas unosi się nad miastem i wydobywa się z jeżdżących samochodów. W weekend wybierz się z dzieckiem na wycieczkę rowerową za miasto, podziwiaj przyrodę i traktuj poważnie każde zadane pytanie, chociaż niektóre mogą wydać Ci się śmieszne. Pamiętaj, Twoje dziecko poznaje świat dzięki Tobie, sposób w jaki przekażesz mu wiedzę na temat ekologii zaprocentuje w przyszłości. Zrób dobry research i wybierz najbardziej odpowiedni rower dla dziecka .
Kontakt z naturą — nauka poprzez zabawę
Empatia stanowi filar rozwoju społecznego dziecka. Warto ją rozwijać na różnych płaszczyznach. Nie tylko w stosunku do ludzi, ale również otaczającej dziecko przyrody. Tutaj z pomocą przychodzą nam „Zielone Szkoły”, które pomogą nam w uświadamianiu dziecka o wartości fauny i flory. Czym jest „Zielona Szkoła” dowiesz się na https://kobieta.onet.pl/dziecko/zielona-szkola-co-to-kiedy-poslac-dziecko-gdzie-sa-organizowane-wyjazdy/96r7mdn .
Wiele nawyków wynosimy z domu, dlatego starajmy się te dobre przekazywać naszym dzieciom od najmłodszych lat. Tak prozaiczne czynności, jak gaszenie światła czy zakręcanie wody w kranie, mogą przyczynić się do budowania w dziecku odpowiedzialności za naszą planetę.