Inspirowany daleką północą styl skandynawski uwielbia mikrocement. Doskonale wpisuje się on w te proste i przytulne zarazem aranżacje wnętrz. Z jego pomocą łatwo również osiągnąć w domu duńskie „hygge”, czyli równowagę, poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poznaj zalety betonu dekoracyjnego. Podpowiadamy również, gdzie go używać oraz dołączamy galerię naszych prac, w której czeka na Ciebie wiele ciekawych inspiracji!
Tynk dekoracyjny – co to jest za materiał?
Zimny, szary i surowy – to zwykle pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o betonie. Okazuje się jednak, że wcale tak nie musi być, czego najlepszych dowodem jest beton dekoracyjny (architektoniczny). Określany również jako tynk dekoracyjny lub mikrocement. Wbrew pozorom ma on wszechstronne zastosowanie. Jego surowy wygląd i jednolita powierzchnia sprawiają, że doskonale nadaje się nie tylko do aranżacji w stylu industrialnym, ale i modernistycznym, lodowym, rustykalnym oraz skandynawskim. Niezwykle dobrze prezentuje się także w parze ze szkłem, metalem, czy drewnem, które Skandynawowie tak pokochali.
O tynku dekoracyjnym Festfloor przeczytasz na – https://www.festfloor.pl/betonowy-tynk-dekoracyjny/
Stworzony z wysokiej mieszanek cementu, kruszywa i wody bardzo często jest także uzupełniany różnymi domieszkami chemicznymi, które dodają mu elegancji i szyku. Na tym jednak jeszcze nie koniec – mikrocement wyróżnia się także dużą wytrzymałością oraz łatwością obróbki. Charakteryzuje się także niską nasiąkliwością i jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz ognia. Wbrew pozorom nie musi on być jednolicie szary, czego dowodem są zdjęcia wnętrz, przy których realizacji mieliśmy okazję się wykazać. Jak widać na niektórych – tynk dekoracyjny można barwić, co dodaje mu powabu.
Wykończenie wnętrza tynkiem dekoracyjnym
Mikrocement posiada olbrzymi potencjał, który w architekturze wnętrz wykorzystywany jest od dobrych kilkunastu lat. Z każdym kolejnym rokiem zyskuje on również coraz większe rzesze fanów – wkraczając śmiało na salony, do sypialni, kuchni oraz wielu innych pomieszczeń. Ta uniwersalność przekłada się również na łatwość w zestawieniu go z innymi elementami wystroju – drewnem, tkaninami oraz jasnymi kolorami, które stanowią kwintesencję stylu skandynawskiego.
O betonie dekoracyjnym Festfloor przeczytasz na – https://www.festfloor.pl/beton-architektoniczny-archifest/
Ważną cechą tynku dekoracyjnego jest również to, że materiał ten świetnie prezentuje się bez względu na metraż pomieszczenia, czy mieszkania. Wystarczy jedynie zestawić go z odpowiednimi meblami i pamiętać o tym, by zachować umiar w kwestii dodatków. Tynk dekoracyjny nie lubi bowiem konkurencji. Stworzone z niego wykończenie nie wymaga dodatkowego tynkowania, czy malowania. Z kolei po zaimpregnowaniu może zostać zastosowany w miejscach, które są stale narażone na kontakt z wodą. Dlatego tak często wykorzystuje się go m.in. w łazienkach. Stosowany przez nas mikrocement pozwala także na uzyskanie efektu szlifowania, szalunku lub stworzenia stylowych przetarć, czy tzw. powierzchni płukanej.
Gdzie stosować beton dekoracyjny?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat mieliśmy przyjemność realizacji wielu projektów – z mikrocementem w roli głównej. Wielokrotnie pojawiła się on zatem na ścianach, podłogach, w wykończeniu schodów itp. Powyżej przedstawiamy więc najciekawsze z nich.
Szukasz wykonawców mikrocementu? Sprawdź swoje miasto – https://www.festfloor.pl/lokalne-miasta/
Beton w salonie
Taki tynk dekoracyjny wygląda niezwykle awangardowo i nowocześnie. Znakomicie prezentuje się również z drewnem oraz jasnymi barwami, które są podstawą stylu skandynawskiego. Zestawienie mikrocementu z drewnianym parkietem lub płytkami drewnopodobnymi sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulne i ciepłe. Uzupełnieniem takiej aranżacji będą tapicerowane meble w kolorach bieli, czy beżu oraz zawieszone na ścianie, np. inspirowane boho makramy.
Beton w sypialni
Beton w sypialni? Czemu nie! Dzięki odpowiednim ozdobom mikrocement stworzy w niej intymną atmosferę, która będzie sprzyjać relaksowi. Dlatego też koniecznie warto umieścić w niej wygodne drewniane łoże, na którym umieści się eleganckie tekstylia. Charakter tynku architektonicznego podkreśli także światło – warto więc postawić na minimalistyczne lampy, kinkiety naścienne lub lampki z dużymi, przezroczystymi żarówkami.
Beton w kuchni
Ogromną zaletą betonu dekoracyjnego jest to, że można go wykorzystać dosłownie wszędzie. Zaimpregnowany i wzmocniony środkami, które zapobiegną zbieraniu wilgoci, może posłużyć również do wykończenia ściany nad kuchennym zlewem. W dodatku sprawi on, że całe wnętrze będzie prezentować się znacznie bardziej higienicznie oraz ponadczasowo. Materiał ten świetnie wygląda także w towarzystwie sprzętów AGD o metalicznym kolorze. Jeżeli więc nie planujesz zabudowywać zmywarki – mikrocement podkreśli jej wygląd. Bardzo dobrze będzie on wyglądał również w towarzystwie kamiennych podłóg lub blatów kuchennych.
Beton w biurze
Tynk dekoracyjny to też materiał, który coraz chętniej jest wykorzystywany do aranżacji siedzib firm, pomieszczeń biurowych, sal konferencyjnych itp. Dzięki niemu nabierają one minimalistycznego look’u oraz stają się znacznie bardziej przestronne. Nie wspominając o elegancji, z jaką się prezentują.
Beton w łazience
Czy beton pasuje w łazience, która powinna być oazą spokoju? Oczywiście, że tak! Jak widać na zdjęciach, beton architektoniczny sprawia, że łazienka nie będzie rozpraszać. Materiał ten również wizualnie powiększa pomieszczenia, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet w małych łazienkach. Takie wykończenie można wykorzystać nie tylko na podłodze, czy ścianach, ale i w kabinach prysznicowych.
Beton na werandzie
To jeszcze nie koniec naszych inspiracji! Ostatnią propozycję stanowi wnętrze werandy, przy której realizacji mieliśmy okazję wziąć udział. Mikrocement pozwala na zorganizowanie przytulnej przestrzeni. W dodatku znakomicie prezentuje się w towarzystwie roślin oraz mebli DIY z palet.
Więcej pomysłów i niezwykłych inspiracji znajdziesz na stronie internetowej Festfloor.pl. Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych prac, a w razie pytań – do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania!