Pomimo postępu technologicznego i instalowania coraz większej ilości kas samoobsługowych w sklepach, nic nie zastąpi ludzi na stanowiskach kasjerów. Wciąż są potrzebni na rynku pracy i poszukiwani jako pracownicy.
Postęp widoczny jest na każdym kroku i wpływa na automatyzację wielu zawodów – jednak w przypadku pracy na kasie, nie jest to jeszcze ostateczne.
Skąd wiadomo, że kasjerzy-sprzedawcy wciąż są poszukiwani?
Przede wszystkim wynika to z ofert pracy dostępnych w internecie. Ofert pracy dla kasjerów jest naprawdę dużo, zwłaszcza w dyskontach – sprawdź, w jak wielu miejscowościach są poszukiwani. Kasy samoobsługowe to wciąż mniej chętnie wybierana forma zapłaty za zakupy. A nawet jeśli ktoś ją wybiera, czasem nie obejdzie się bez pomocy sprzedawcy, który musi np. sprawdzić, czy kupujący jest pełnoletni w przypadku zakupu alkoholu.
Jakie obowiązki ma kasjer-sprzedawca w dyskoncie?
Praca kasjera w dyskoncie to nie tylko obsługa kasy (kasowanie towarów, obsługa kasy fiskalnej i terminali płatniczych, przyjmowanie zwrotów, dbanie o prawidłowe saldo kasy), ale także doradzanie klientom, dbanie o porządek w sklepie i prawidłowe rozmieszczenie towarów, wykładanie ich i kontrolowanie terminów przydatności czy przyjmowanie dostaw.
W wielu ofertach pracy opisane są obowiązki na stanowisku kasjer-sprzedawca, a także możliwe zarobki.
Ile można zarobić w dyskoncie?
Zarobki w dyskoncie często podawane są jako stawka na godzinę. Wiele zależy od miejscowości i sklepu. Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 3 030 PLN brutto, co oznacza, że połowa pracowników zarabia mniej, a połowa więcej.
Wiele opinii w internecie wskazuje też, że zarobki kasjera-sprzedawcy są coraz lepsze, zwłaszcza w dwóch najpopularniejszych w Polsce dyskontach.
Jak zostać kasjerem-sprzedawcą?
By wykonywać zawód kasjer-sprzedawca należy mieć wykształcenie zawodowe lub średnie. Najważniejsza jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej, która można zdobyć na kursie, organizowanym np. przez urzędy pracy lub Ochotnicze Hufce Pracy. Czasami pracodawcy doceniają posiadane doświadczenie w obsłudze klienta.
Pożądane cechy kasjera-sprzedawcy, to przede wszystkim komunikatywność, życzliwość, odpowiedzialność i sumienność. Kasy samoobsługowe może i są coraz częstsze, jednak to do człowieka siedzącego za kasą wciąż ustawiają się najdłuższe kolejki.
Zdjęcie autorstwa Artem Beliaikin z Pexels