Czy lakiery hybrydowe niszczą paznokcie?

Manicure hybrydowy uchodzi za jedną z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci na świecie, a swoją rozpoznawalność zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej trwałości. Kobiety wybierają go ze względu na sporą oszczędność czasu, możliwość uzyskania naturalnego efektu oraz zwiększoną odporność na uszkodzenia. Zdarzają się jednak głosy, że robienie paznokci hybrydowych ma szkodliwy wpływ na płytkę i może powodować uczulenia. Czy to rzeczywiście prawda? Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie i powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Czy hybrydy niszczą paznokcie?

Już na początku rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na pytanie – poprawnie stosowanie lakierów hybrydowych NIE WPŁYWA NEGATYWNIE na ani na płytkę paznokcia, ani na skórki wokół niej. Skąd zatem głosy o szkodliwości manicure hybrydowego? Najczęstszą przyczyną jest niesłuszne łączenie lakierów hybrydowych z pojawiającymi się reakcjami alergicznymi, które w większości przypadków wynikają z nieprawidłowej aplikacji produktów światłoutwardzalnych lub nadużywania zmywaczy do paznokci. I choć zdarzają się przypadki, gdzie u niektórych osób występuje uczulenie na lakier hybrydowy, to zazwyczaj jest to wynikiem stosowania produktów zawierających substancje uważane za szkodliwe, których na naszym krajowym rynku jest na szczęście coraz mniej – wyjaśnia stylistka przygotowująca inspiracje na paznokcie dla marki Pazuromaniaczki.pl Jak więc zminimalizować ryzyko wystąpienia uczulenia na hybrydy?

Co szkodzi naszym paznokciom?

Jeżeli stosowanie lakierów hybrydowych nie wpływa negatywnie na paznokcie, co zatem powoduje że ich kondycja się pogarsza? Przyczyn może być wiele. Zacznijmy więc od najczęstszej, czyli ubogiego jadłospisu. To właśnie niedobór składników odżywczych powoduje, że paznokcie stają się kruche i cienkie, w wyniku czego nietrudno je złamać. Kolejnymi przyczynami pogarszającego się stanu paznokci, może być nieprawidłowe przygotowanie płytki do manicure hybrydowego (np. poprzez zbyt mocne spiłowanie), niepoprawna aplikacja produktów światłoutwardzalnych (np. zalewając skórki lub nie utwardzając ich do końca), nader częste stosowanie środków chemicznych (np. acetonu kosmetycznego do zmiany stylizacji), brak regularnej pielęgnacji aż do niezabezpieczania dłoni podczas ich kontaktu z detergentami. To zaledwie kilka czynników mających wysoce negatywny wpływ na paznokcie, które mogą powodować pogarszanie ich stanu i wywoływać reakcje alergiczne. W jaki sposób? Bazy, topy i lakiery hybrydowe są przeznaczone do pokrycia płytki rogowej, a nie uszkodzonej tkanki, tak więc w przypadku zalewania skórek lub złamanych paznokci narażamy je na ewentualne uczulenie. Jak więc odżywić zniszczone paznokcie? Mamy dla Was kilka wskazówek!

Jak zregenerować zniszczone paznokcie?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który należy poprawić mając zniszczone paznokcie jest dieta. Powinniśmy więc uzupełnić ją o produkty bogate w witaminy i wartości odżywcze, czyli świeże warzywa, owoce, jaja, nabiał i tłuste ryby. W naszym codziennym menu nie może zatem zabraknąć produktów zawierających:

  • żelazo,
  • krzem,
  • cynk,
  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B.

Te znajdziemy przede wszystkim w sezamie, pestkach dyni, nasionach słonecznika, suszonych owocach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach, roślinach strączkowych i rybach. Pamiętajmy również o regularnym nawadnianiu organizmu, nawet gdy czujemy lekkie pragnienie.

Kolejnym bardzo ważnym elementem odżywienia paznokci po zmianie nawyków żywieniowych jest regularna pielęgnacja dłoni. W jaki sposób? Zacznijmy od stosowania regenerującego kremu do rąk, który będziemy używali minimum 2-3 razy dziennie (a najlepiej po każdym myciu rąk) oraz korzystajmy z domowych sposobów pielęgnacji (np. robiąc kąpiele dłoni w oliwie, miodzie i cytrynie). W celu przyspieszenia regeneracji, możemy wykorzystać także odżywkę do paznokci, której skład opiera się na olejach roślinnych, oraz oliwkę do skórek, która nawilży i wzmocni nie tylko skórki wokół, ale i samą płytkę.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o poprawnym wykonywaniu paznokci hybrydowych, używając do tego produktów najwyższej jakości i stosując się do ogólnie przyjętych zasad, szczegółowy poradnik znajdziemy tutaj: https://modnepazurki.pl/jak-zrobic-hybrydy/. Warto także wspomnieć, aby podczas usuwania hybryd zamiast silnego rozpuszczalnika jakim jest aceton kosmetyczny, wybrać płyn do usuwania hybryd z lanoliną. Ta nie tylko nawilża i natłuszcza, ale i świetnie chroni paznokcie i skórki przed negatywnym działaniem acetonu.