Czy stosowanie wyłącznie klasycznych płynów do mycia podłóg jest wystarczające, aby zadbać o czystość w domu? Nie zawsze! Oto kilka wskazówek, które ułatwią i uprzyjemnią skuteczne sprzątanie.
Jasne i ciemne kafelki
Zarówno jasnym, jak i ciemnym płytkom mogą nie wystarczyć zwykłe płyny do mycia podłóg. Chociaż wyglądają bardzo efektownie, są też bardziej podatne na widoczne smugi i zabrudzenia. Aby pozbyć się takich nieprzyjemności, warto regularnie czyścić osady wapienne, korzystając np. z wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Jeśli płytki nie są wykonane z delikatnego surowca, można zastosować specjalne środki, które przyspieszą ten proces. Są to np. mleczko do czyszczenia (najlepiej delikatne) lub specjalne preparaty w sprayu. Po zastosowaniu należy dokładnie spłukać powierzchnię wodą.
Płyny specjalnego przeznaczenia
Żywotność wspaniałej drewnianego parkietu będzie dłuższa, jeśli jej sprzątanie będzie odbywać się przy pomocy specjalnych płynów do mycia podłóg. Warto o tym pamiętać, by zachować naturalne piękno na wiele lat. Specjalne środki nie tylko myją, ale również konserwują podłogę. Wybierając odpowiednie preparaty, można liczyć na dodatkowe nabłyszczenie, a nawet znaczną poprawę wyglądu. Cenną wskazówką jest również unikanie nadmiernej ilości wody podczas czyszczenia. Najlepszy w tym przypadku będzie wilgotny mop lub ścierka – nie przyczynią się do napęcznienia i pękania podłogi. Płyny do mycia podłóg drewnianych nie powinny zawierać wybielaczy i środków ściernych – zawsze warto przeczytać etykietę i używać płynu według zaleceń. Drewno nie jest oczywiście jedyną nawierzchnią, która wymaga odpowiedniego podejścia. Specjalnego traktowania trzeba nauczyć się w przypadku mycia m.in. żywicy, laminatu i betonu.
Sposób na piękny zapach
Każda gospodyni domowa uwielbia, gdy w jej mieszkaniu wspaniale pachnie. Piękny aromat wydaje się być zwieńczeniem efektywnego sprzątania. Co jednak, jeśli posiadane płyny do mycia podłóg nie posiadają intensywnego zapachu lub nie mają go wcale? Świetną metodą na przedłużenie świeżości podłogi jest wlanie do miski z wodą i płynem odrobiny olejku eterycznego. Jest to bezpieczny sposób, który docenią również osoby stosujące naturalne środki czystości. Olejki pozyskiwane są bowiem z roślin, skórek owoców i pestek, wydobywając z nich maksimum aromatu. Wystarczy dolać kilka kropli, by dom pachniał np. pomarańczą, drzewkiem różanym, lawendą lub orzeźwiającym eukaliptusem. Warto pamiętać, aby nie rozlewać ich bezpośrednio na podłogę, ponieważ należy stosować je wyłącznie po rozcieńczeniu. Olejki pachną dość krótko, jednak przy częstym sprzątaniu warto ich używać. Niektóre z nich mają dodatkowe działanie antybakteryjne!