Jak nauczyć psa aportować? Z takim pytaniem mierzy się wielu właścicieli psów. Poniższy artykuł ułatwi ci to zadanie. Znajdziesz w nim najważniejsze wskazówki jak do tego podejść profesjonalnie oraz aby sama nauka była skuteczna.
Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje szkolenia, aby był posłuszny, ale również mógł się pochwalić pewnymi umiejętnościami. Nauka aportowania jest jednym z tych umiejętności, które wchodzą w zbiór podstawowych szkoleń. Ułatwia ona zabawę z psem oraz polepsza jego kondycję. Nie ma nic bardziej dumnego, gdy uda Ci się wprowadzić kolejną umiejętność w ową relację. Tak naprawdę jesteś w stanie sam tego dokonać bez pomocy psich trenerów. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i zaangażowania z twojej strony – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl
Kilka najważniejszych kwestii przed rozpoczęciem szkolenia
Najważniejszą zasadą jest spokój i opanowanie z twojej strony. Wszelkie krzyki czy wyraźnie podniesiony ton głosu przyniesie odwrotny skutek. Owe zachowanie wywoła u psa stan lękowy, co negatywnie wpłynie na postęp nauki. Cierpliwość i zrozumienie – dwie najważniejsze cechy, które muszą reprezentować twoją postawę .
Poza tym zapoznaj się się z mechanizmami działania psiej psychiki. Będąc bogatszy o tę wiedzę szybciej osiągniesz upragniony cel.
Poza tym szkolenie psa z wykorzystaniem usługi profesjonalisty może mieć przysłowiowe krótkie nogi. Pies najczęściej słucha poleceń jednej osoby i to co wykona z trenerem, niekoniecznie zadziała z Tobą. Musisz stać się liderem – ty wydajesz komendy, a on je wykonuje – to jedyny układ, który ma szansę zadziałać.
Od czego zacząć?
Całą naukę należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego przedmiotu, który będzie ci służył do nauki aportowania. Owy przedmiot nie może zbyt ciężki i musi być z przyjemnego materiału. Nie powinien to być patyk lub kamień, gdyż te przedmioty mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psa.
Kolejnym krokiem jest zachęcenie psa do trzymania tej rzeczy w pysku. Jak to zrobić? Najlepiej będzie jak położysz przedmiot na ziemi tuż przed psem i nagrodzisz go za każdym razem jak weźmie go do pyska. Nagrodą może być pogłaskanie i słownie pochwalanie, ale również ulubiony przysmak psa – wybór należy do ciebie.
W przypadku, gdy pies nie będzie zainteresowany przedmiotem można przywiązać go do sznurka i zacząć uciekać- być może wtedy pojawi się zainteresowanie aportem. Najważniejsze jest wzbudzenie czynnej interakcji z przedmiotem. Niekiedy wymaga to bardzo wielu powtórzeń, lecz nie poddawaj się i próbuj aż do skutku. Przedmiot ma być jak najczęściej i jak najdłużej w pysku psa.
Pamiętaj, że jeżeli pies zbyt krótko interesuje się ową rzeczą nie nagradzaj go od razu, musi mieć konkretne sygnały, które zachowania są pożądane, a które wręcz przeciwnie.
Kolejny krok – noszenie i przynoszenie aportu
Noszenie aportu w pysku jest kolejnym krokiem. Zdarza się, że psy wypuszczają go za wcześnie z pyska i aby tego uniknąć zrób kilka kroków w tył zachęcając do dłuższego trzymania przedmiotu i dopiero wtedy go nagradzaj. Z biegiem czasu zwiększaj dystans, liczbę kroków, aż pies nauczy się biegać z przedmiotem.
Często zdarza się tak, że pies nie chce oddać aportu, a nawet bierze to za formę zabawy i zachęca właściciela do próby złapania go i odebrania przedmiotu. Pamiętaj, aby nie biegać za psem, gdyż najprawdopodobniej odbierze to jako zabawę w berka. W celu zachęcenia powrotu do Ciebie możesz wykorzystać długą smycz lub linkę i delikatnie wskazać mu kierunek w który powinien się udać. Oczywiście nic na siłę i nie ciągnij go zbyt natarczywie – ma to być zachęta, a nie mus. W taki właśnie sposób możesz ćwiczyć rzucanie i oddawanie przedmiotu wraz z zastosowaniem komendy „aport”
Zachęceniem do oddania przedmiotu mogą być również smakołyki lub inny przedmiot – wszystko zależy od preferencji psa. Po odzyskaniu zabawki aportowej rzucasz szybko kolejny raz. Powtarzalność czynności sprzyja lepszemu zapamiętaniu i szybkiemu przyswojeniu czynności.
Nauka aportowania nie jest taka trudna
Nauka aportowania jest jedną z najłatwiejszych umiejętności, którą można nauczyć psa. Pamiętaj, że nie każdy pies ma predyspozycje do takiej zabawy. Niektóre rasy są nadpobudliwe i u nich taka zabawa może stać się obsesją. Weź również pod uwagę stan zdrowia psa, czy nie ma nadwagi, czy nie ma problemów ze stawami itp. Wybierając miejsce do nauki zwróć uwagę na powierzchnie wolnej i bezpiecznej przestrzeni, bez elementów rozpraszających.