Atopia skóry – na co trzeba uważać?

Dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci – atopia skóry co prawda nie jest chorobą, ale to jedna z tych dolegliwości, która potrafi uprzykrzyć życie. Jej występowanie bywa uwarunkowane genetycznie – zwłaszcza gdy dotyczy ona obojga rodziców. Gdy pojawia się atopia, to rzadko mówimy o nietolerancji tylko jednego alergenu, ale kilku lub nawet całej grupy.

Czym jest atopia skóry?

To, co określane jest najczęściej jako atopia, to nic innego, jak niepoprawna odpowiedź naszego organizmu na kontakt z jednym z alergenów. Takie bodźce mogą pojawić się niespodziewanie – na przykład przy styczności ze zwierzętami czy kosmetykami. Reakcja naszego ciała to dla nas sygnał, że powinniśmy wyeliminować dany czynnik. Takie alergeny nie u wszystkich powodują podobne dolegliwości – u większości osób nie zauważymy żadnego negatywnego wpływu.

Warto dodać, że atopia skóry to nie choroba, natomiast może prowadzić do rozwinięcia między innymi AZS. Można zatem powiedzieć, że jest to nieodpowiednia reakcja naszego organizmu na dany czynnik, który dla wielu osób jest neutralny.

U kogo występuje atopia skóry?

Dostępne badania wskazują, że atopia może pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak u dzieci. U drugiej wspomnianej grupy diagnozowana jest jednak częściej albo też jej objawy są bardziej charakterystyczne i nierzadko lepiej widoczne. Nie da się jednak ukryć, że aktualna sytuacja związana z zanieczyszczonym środowiskiem sprawia, że lekarze goszczą w swoich gabinetach coraz więcej osób, u których występują symptomy charakterystyczne dla atopii.

Atopia skóry – jak jej unikać?

Aby obniżyć ryzyko wystąpienia atopii, konieczna może być zmiana dotychczasowego trybu życia. W rzeczywistości już nawet matka ma możliwości zadbać o to, aby jej przyszła pociecha nie była w tak dużym stopniu narażona na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Co może zrobić? Będąc w ciąży, należy nie tylko unikać palenia tytoniu, ale także niezdrowego smogu. Zaleca się również nie narażać na kontakt z roztoczami oraz innymi, równie popularnymi alergenami, które występują w powietrzu.

Co jednak możemy robić sami, aby uniknąć występowania skutków atopii? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, co przyjmuje nasz organizm. Niezwykle ważna jest dieta, ale także regularne badania. Nieodpowiednia reakcja organizmu nierzadko dotyczy też leków, dlatego warto zaznaczyć to podczas wizyty u lekarza. Po przyjęciu danej dawki obserwujmy, jak zachowuje się nasze ciało oraz czy nie pojawiają się niebezpieczne symptomy wskazujące na alergię.

Kontakt z alergenami ograniczamy zawsze do minimum – nosimy ubrania tylko z tych tkanin, które są dla nas odpowiednie. Sięgajmy tylko po kosmetyki bezpieczne, odpowiednio przebadane i oznaczane jako hipoalergiczne. Ich skład został dopasowany właśnie dla skóry alergików, dlatego zastosowane w nich substancje nie są popularnymi alergenami. Przed nałożeniem nowego preparatu wykonajmy próbę uczuleniową. Polega ona na zaaplikowaniu produktu w niewidocznym miejscu, np. na nadgarstku.