Zdrowe i błyszczące włosy świadczą o doskonałej kondycji całego organizmu. Każdy z nas traci ich setki dziennie, jednak kiedy problem wymyka się spod kontroli, oznacza to, że w ciele może dziać się coś niedobrego. Na szczęście, w niektórych przypadkach problem łysienia jest całkowicie odwracalny.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
Kiedy zastanawiamy się co na wypadające włosy zastosować, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co spowodowało ich wypadanie. Wbrew pozorom – zwykle nie jest to ich niewłaściwa pielęgnacja. Ta może sprzyjać ich przesuszeniu i łamaniu się, jednak osłabienie mieszka włosowego zwykle ma inne przyczyny, na przykład:
- przyjmowane leki,
- choroby towarzyszące,
- niewłaściwa dieta.
Powyższe czynniki często wpływają na słabą kondycję włosów, osłabiają je i sprawiają, że zaczynają wypadać dosłownie garściami. Największym problemem są leki i choroby, ponieważ niekiedy inne schorzenia są na tyle poważne, że nie można zrezygnować z terapii, ze względu na włosy. Wówczas najlepiej jest obciąć je na krótko i zdecydować się na noszenie chustki lub peruki.
Łysienie androgenowe – najpopularniejszy problem
Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia jest właśnie to androgenowe. Najczęściej uwarunkowane jest genetycznie i możemy je przewidzieć, jeśli któreś z rodziców cierpiało na taką przypadłość. Poza tym, wpływ na wypadanie włosów mają też choroby endokrenne, choroby skóry głowy, infekcje z gorączką, znieczulenie ogólne, ale również stres i niewłaściwy tryb życia. Na ten rodzaj łysienia skarżą się na najczęściej mężczyźni i to w coraz młodszym wieku, ale problem dotyka również kobiet.
Bywa, że łysienie androgenowe spowodowane jest również niewłaściwą pielęgnacją włosów, stosowaniem używek, uszkodzeniami mechanicznymi włosów, czy suchym powietrzem. Co na łysienie androgenowe polecają specjaliści? Przede wszystkim lepszą dietę, stosowanie suplementów, ale również właściwych kosmetyków. Jeśli te nie pomagają, skuteczny okazuje się przeszczep mieszków włosów przeprowadzony przez specjalistę.
Co na łysienie telogenowe?
Kolejny rodzaj łysienia jest najbardziej odwracalny. Najczęściej wywołany jest chorobami tarczycy, na przykład zespołem Hashimoto, ale też ubocznym działaniem leków, anemią, grzybicą w organizmie, czy inną ciężką infekcją. Wystarczy wizyta u trychologa, który stwierdzi przyczynę i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Taka kuracja jest zwykle bardzo skuteczna i szybko przynosi pożądane rezultaty, ale pacjent musi być cierpliwy i stosować się do wszystkich zaleceń pielęgnacyjnych i żywieniowych.
Łysienie plackowate – zmora osób zestresowanych
Łysienie plackowate może dotyczyć zarówno całej powierzchni głowy, jak również określonych jej partii. Bywa, że takie łysienie atakuje partie ciała jak pachy, brodę męską, czy pachy albo brwi. Silny stres, na przykład na skutek utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, czy przechodzenie klimakterium to najczęściej wskazywane przyczyny takiego problemu. Tutaj ważne jest wzmocnienie całego organizmu, a bardzo często również terapia psychologiczna, która pomaga radzić sobie ze stresem i nerwami.