Konieczność długotrwałego leżenia w łóżku to raczej przykra perspektywa. Osoba chora odczuwa to nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Odleżyny to jeden z najpopularniejszych skutków. Dają one o sobie znać, jeśli nieprawidłowo dbamy o osobę skazaną na łóżko.
Maść na odleżyny – najważniejszy kosmetyk i lek
Odleżyny powstają na skutek długotrwałego spędzania czasu w jednej pozycji. Jeśli osoba chora nie może samodzielnie się poruszać, skazana jest na pomoc opiekuna, ponieważ mogą pojawić się bolesne rany, które przynoszą spory dyskomfort. Jeśli chcemy zapobiegać lub leczyć już powstałe, trzeba zaopatrzyć się w maść na odleżyny w aptece. Zadziała kojąco i antybakteryjnie, pozwoli również odpoczywać bez uczucia bólu i dyskomfortu. Taką maść na odleżyny trzeba stosować zgodnie ze wskazaniami z ulotki. Najczęściej konieczne jest dokładne oczyszczenie i osuszenie ran, a dopiero później można zastosować środek na odleżyny.
Ciągła zmiana pozycji ciała
Odleżyny powstają na skutek nacisku w jednym miejscu i braku możliwości zmiany pozycji ciała. Dlatego w szpitalach i domach opieki co jakiś czas pielęgniarki pomagają chorym zmienić położenie nóg i pleców na inne. Należy robić to z wyczuciem i ostrożnie na tyle, aby nie uszkodzić kończyn, ani kręgosłupa. Najlepiej dowiedzieć się od specjalisty, w jaki sposób układać osobę, którą się opiekujemy, żeby była to pozycja najwygodniejsza i jednocześnie najbezpieczniejsza.
Higiena – podstawa w walce z odleżynami
Kiedy robi się ciepło lub gorąco, odleżyny pojawiają się na ciele pacjentów znacznie szybciej i trudniej jest z nimi walczyć. Nie można się temu dziwić, ponieważ pot to prawdziwe siedlisko bakterii, a skóra często źle reaguje na kontakt z wilgocią i rany stają się bardzo uporczywe. Lekarz lub pielęgniarka powinien zalecić, jakich kosmetyków do higieny używać, żeby skóra nie była narażona na takie zjawisko. Poza tym, często stosuje się również odpowiednie środki po myciu ciała, aby uchronić je przed odleżynami. Każdą maść na odleżyny stosuje się również po myciu i dokładnym osuszeniu ciała. Nakłada się jej stosunkowo cienką warstwę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli to możliwe, rany na skórze powinny oddychać, ponieważ szybciej się wtedy goją i nie stwarzają takich problemów.
Właściwie ubrania i pościel w walce z odleżynami
Odleżyny nie lubią wilgoci i potliwych miejsc. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego ubrania dla osoby, która skazana jest na wypoczynek w pozycji leżącej przez dłuższy czas. Najlepiej postawić na materiały naturalne, takie jak organiczna cienka bawełna, które przepuszczają powietrze i nie sprzyjają poceniu się. Również pościel i prześcieradło nie może być wykonane ze sztucznych materiałów, ponieważ mogą podrażniać skórę. Niekiedy konieczna jest zmiana proszku do prania albo płynu do płukania tkanin. Te o silnym zapachu mogą działać drażniąco na skórę i wywoływać reakcję alergiczną. W szczególności miejsca narażone na pot odczuwają ten problem.