Biżuteria, niezależnie od tego, z czego jest wykonana, ulega zarówno zabrudzeniom, jak i drobnym zarysowaniom. Traci także swój blask. Szczególnie narażone są te ozdoby, które są noszone rzadziej lub nieodpowiednio przechowywane, np. złote kolczyki czy inne elementy, które z przyzwyczajenia ściąga się i po prostu wrzuca do pudełeczka, często bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. A co zrobić, kiedy na złotych kolczykach pojawią się plamy? Warto poznać najprostsze sposoby na czyszczenie złota.
Domowy sposób na wyczyszczenie złota
Pierwszym, o czym należy pamiętać przy czyszczeniu złotych kolczyków, to delikatność. Złoto jest miękkim metalem i bardzo łatwo o jego zarysowania. Dlatego nie powinno używać się żadnych środków ścierających ani twardych materiałów do czyszczenia złotej biżuterii. Podobnie, jak przy srebrze, sprawdzi się pasta do zębów, ale należy ją rozpuścić w wodzie i takim roztworem czyścić złote kolczyki czy bransoletki, z pomocą miękkiej, delikatnej ściereczki.
Drobne kolczyki czy naszyjniki trudne do wyczyszczenia, można umieścić w takim roztworze i pozostawić, a następnie wypolerować. Zamiast pasty do zębów czy sody oczyszczonej, można wykorzystać także sól, ocet, płyn do mycia naczyń, proszek do pieczenia czy sok z cytryny. One również pomogą usunąć plamy z biżuterii. Należy jednak pamiętać, by nie nakładać ich bezpośrednio na złoto i nie ścierać, a polerować roztworem, w których nie ma żadnych drobinek.
Jak dbać o złote kolczyki?
Czyszczenie to ostateczny krok, jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację złota. Aby zapobiec zanieczyszczeniom biżuterii, należy ją odpowiednio przechowywać – w szczelnych opakowaniach – oraz ściągać w sytuacjach, w których są narażone na kontakt z detergentami. Plamy mogą się pojawiać zarówno na kolczykach, jak i na bransoletkach czy naszyjnikach i są one zupełnie naturalne. Najgorzej usunąć te, które są na biżuterii od dłuższego czasu. Wtedy warto zakupić specjalistyczny płyn do czyszczenia złota lub też skorzystać z pomocy złotnika.