Osoby, które dopiero rozpoczęły przygodę z własnym ogródkiem warzywnym, mogą łatwo zniechęcić się początkowymi porażkami lub brakiem spektakularnych rezultatów. By tego uniknąć, przyda się nieco sprawdzonych sztuczek ogrodniczych, dzięki którym nasze warzywa przez cały rok będą królować w domowej kuchni.
Jedną ze skuteczniejszych metod, by zapewnić warzywom ciepłolubnym kontrolowany, stabilny wzrost, jest z pewnością uprawa z rozsady.
Rozsada – metoda na obfite zbiory
Nawet niewielki ogródek warzywny narażony jest stale na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, rozwój chwastów czy ataki pasożytów. Niestety, tego typu wydarzenia pozostawiają najtrwalszy ślad na roślinach w początkowym stadiów ich rozwoju, w niektórych przypadkach nie dopuszczając w ogóle do wykiełkowania nasion. Uprawa warzyw ciepłolubnych z rozsady może pozwolić nam na ochronę ich wzrostu do momentu, gdy będą znacznie silniejsze, co znacznie ułatwi ich przetrwanie w gruncie.
Warzywa takie, jak papryka, ogórek, pomidor, bakłażany, dynie czy choćby fasolka zyskają w ten sposób czas, by ukorzenić się i wzrosnąć. Oczywiście, by rozsada warzyw ciepłolubnych przyniosła oczekiwany rezultat, musimy zagwarantować im optymalny dostęp do wody, światła oraz kontrolowaną temperaturę powietrza. Dlatego też wczesne rozsady warzyw prowadzi się na ogół w warunkach szklarniowych. Możemy przystąpić do tych działań już na początku lutego, dzięki czemu warzywa trafią do gruntu w najkorzystniejszym dla nich momencie sezonu.
Warto przy tym pamiętać, że bezpośrednie przeniesienie sadzonek z rozsady do gruntu może skutkować ich obumarciem. Najpierw należy przeprowadzić pikowanie – rozdzielenie rosnących razem sadzonek do osobnych doniczek – oraz stopniowo przyzwyczajać rośliny do pobytu na zewnątrz. Dobrą metodą jest tu wystawianie ich na działanie powietrza i słońca na 2-3 godziny dziennie.
Jak wykonać rozsadę warzyw ciepłolubnych?
Podstawową kwestią przy prowadzeniu rozsady warzyw jest zapewnienie im otoczenia, w którym większość czynników będzie sprzyjała ich niezakłóconemu wzrostowi. Do pewnego stopnia można osiągnąć to we wnętrzu domu, jednak najlepiej w tym przypadku sprawdzi się szklarnia. Nie musi być to wcale ogromny budynek – samodzielna budowa niewielkiej szklarni domowego zastosowania nie będzie sobą przedstawiała większego problemu.
Rozsada warzyw ciepłolubnym powinna zostać poprzedzona zakupem odpowiednich doniczek. Decydując się na pojemniki biodegradowalne (np. doniczki torfowe), zyskamy możliwość, by umieścić je w gruncie po okresie początkowego wzrostu, bez szkody dla otoczenia. Jeżeli chodzi o dobór ziemi, możemy zakupić specjalistyczne mieszanki podłoża do rozsady warzyw albo sięgnąć po ziemię zmieszaną z torfem, bogatym w składniki odżywcze i minerały.
Następnie rośliny powinny zostać umieszczone w umiarkowanie oświetlonym miejscu i okresowo podlewane niewielką ilością wody, zgodnie z potrzebami indywidualnych siewek. Prawidłowo wykonana szklarnia zapewni naszym sadzonkom pożądaną temperaturę, a nam pozostanie jedynie kontrola, czy na sadzonkach nie pojawiają się uszkodzenia spowodowane chorobami (to możliwe w przypadku zarażonych nasion).
Porada została przygotowana we współpracy z marką Target – producentem nawozów i środków ochrony roślina dla amatorów i profesjonalistów.