Katarzyna Kitlasz-Baczyńska z Białegostoku najlepszą położną w województwie podlaskim.

Katarzyna Kitlasz-Baczyńska, pracę jako położna rozpoczęła w 2006 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na Oddziale Ginekologicznym i Noworodkowym. Od 2010 roku pracuje jako położna rodzinna. Zwyciężczynią szóstego ogólnopolskiego konkursu „Położna na medal” została Janiną Frączek z Krosna. Do plebiscytu zgłoszonych został 519 położnych z całego kraju. Pamiątkowe medale mistrzowskim położnym zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali 13 marca w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Najlepsze położne w Polsce

Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem, patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja „Rodzić po Ludzku”, Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni” oraz Polskie Centrum Edukacji.

Katarzyna Kitlasz-Baczyńska (133 głosy) obecnie pomaga pacjentkom w czterech poradniach w Białymstoku, w których prowadzi edukację przedporodową, uczy opieki nad dzieckiem i udziela porad laktacyjnych. W swojej pracy dużo uwagi poświęca promocji zdrowia, edukacji seksualnej, a także ochronie macierzyństwa i ojcostwa. Prowadzi również spotkania poświęcone żywieniu niemowląt i przygotowaniu się do ciąży.

Sama jestem mamą trójki dzieci i wiem, jak trudnym, a zarazem pięknym okres w życiu całej rodzinny jest ciąża i rodzicielstwo. Cieszę się, że mogę w nich uczestniczyć. Moje pacjentki mają możliwość kontaktowania się ze mną przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tyg. Wielokrotnie słyszałam słowa wdzięczności za rozmowę, wytłumaczenie danej sytuacji i uratowanie przed wizytą w nocnej opiece medycznej. Wiele moich pacjentek po zostaje moimi koleżankami. Służę im pomocą i radą także po zakończeniu wizyt patronażowych. Praca położnej daje mi dużo satysfakcji, pozwala na poznawanie nowych ludzi, zdobywania i pogłębiania wiedzy – mówi Katarzyna Kitlasz-Baczyńska.

 

Położne z powołania

Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

Tytuł „Położnej na medal” to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.

Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.

Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie http://bit.ly/PoloznaNaMedal_6Edycja

Nowe standardy i rola położnej

Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości roli, jaką dziś odgrywają położne.

Dzisiejsze położne, ze znacznie większymi kompetencjami i wiedzą, towarzyszą kobietom na różnych etapach życia i doskonale odnajdują się w przeróżnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z porodem – dodaje Iwona Barańska.

Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.

Pełna lista patronatów medialnych znajduje się na stronie kampanii www.poloznanamedal.info