Żelazo jest niezwykle ważnym pierwiastkiem odpowiedzialnym za wiele procesów w organizmie człowieka. Jego niedobory mogą prowadzić do powikłań i chorób. Dieta niemowląt powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać zalecane dawki żelaza. Jak więc zadbać o jego odpowiedni poziom?
Żelazo dla niemowląt – jakie mogą być skutki niedoborów
Żelazo jest obecne w większości komórek ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten bierze udział w transporcie tlenu oraz metabolizmie komórkowym. Niemowlęta do szóstego miesiąca życia (urodzone zdrowe, w terminie, z prawidłową masa ciała) mają w swoim organizmie odpowiedni poziom tego pierwiastka i w ich diecie nie musi być uwzględnione żelazo dla niemowląt. Jednak gdy dziecko skończy pół roku, to zapotrzebowanie na żelazo wzrasta i należy w jego codziennym menu uwzględnić produkty i suplementy, które zapewnią jego właściwy poziom. Niedobory mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Gdy żelazo dla niemowląt jest na odpowiednim poziomie to zapobiega:
– upośledzeniu rozwoju ruchowego
– zaburzeniom w rozwoju intelektualnym
– częstym zachorowaniom
– niedokrwistości
Żelazo dla niemowląt może być konieczne w przypadku dzieci urodzonych zbyt wcześnie, bliźniąt, dzieci ze zbyt niską masą urodzeniową lub z żółtaczką. Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę również mogą cierpieć na niedobory tego pierwiastka.
Jak zadbać o prawidłowy poziom żelaza u niemowląt
W pierwszych miesiąca życia niemowlęta mają „zapas” żelaza, a naturalny kobiecy pokarm również zaspokaja zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Żelazo dla niemowląt uwzględnia się w diecie, gdy dziecko zaczyna mieć zbyt niski poziom około 6-7go miesiąca życia. Wtedy należy do diety niemowlęcia włączyć pokarmy, które dostarczą pierwiastek. Do takich pokarmów zalicza się: wątrobę wieprzową i cielęcą. Żelazo znajduje się też w żółtkach kurzych jaj. Żelazo dla niemowląt wchłania się lepiej, jeśli dziecko spożywa produkty bogate w witaminę C. Przyswajalność zmniejsza się jeśli w diecie znajdują się produkty zbożowe i sojowe. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów występuje u dzieci żywionych mlekiem krowim oraz mlekiem modyfikowanym, które nie jest wzbogacone w żelazo. Tak naprawdę właściwa dieta powinna zapewnić dziecku zdrowy rozwój, dlatego warto stosować się do oficjalnego schematu żywienia niemowląt stworzonego przez Instytut Matki i Dziecka.