Wiele osób uważa, że leczenie ortodontyczne może udać się tylko u najmłodszych. Dzisiaj jednak doskonałe efekty można uzyskać także u osób dorosłych!
Proste zęby to nie tylko synonim estetyki, ale również zdrowie. Warto jednak wskazać, że ortodoncja jest w stanie nie tylko zapewnić prawidłowe działanie zgryzu, ale także zapobiec pojawieniu się poważnych schorzeń, na przykład trudnej do wykrycia próchnicy czy chorób przyzębia jak paradontoza.
Dzisiaj na prostowanie zębów decydują się nie tylko rodzice dzieci, u których pojawił się problem z poprawnym zgryzem, ale również sami dorośli, którzy chcą zadbać o wygląd swojego uśmiechu!
Co warto wiedzieć na temat leczenia ortodontycznego osób dorosłych? Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych są wtedy rekomendowane? Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Sprawdź teraz!
Ortodoncja bez ram wiekowych!
Bardzo często możemy nadal spotkać się z przekonaniem, że zębów w wieku dojrzałym nie opłaca się już prostować. To jednak błędne przeświadczenie, ponieważ ortodoncja nie tylko ma na celu estetykę uśmiechu, ale również jest w stanie poprawić stan zdrowia jamy ustnej.
Najczęściej prostowanie zębów odbywa się u najmłodszych, niedługo po pojawieniu się zębów stałych, ale również można wykonać je u dorosłych z równie dobrym skutkiem!
Ortodoncja dla dorosłych to także leczenie różnego rodzaju wad zgryzu, w tym między innymi:
- stłoczeń zębów
- zębów zgryzu otwartego
- zgryzu głębokiego
- przodozgryzu i tyłozgryzu
- przodożuchwia i tyłożuchwia
- i innego rodzaju wad zgryzu
Poprzez zastosowanie odpowiednich aparatów, które mogą być wspomagane także innymi procedurami, na przykład leczeniem operacyjnym, można uzyskać wyjątkowe efekty!
Jaki aparat dla osoby dorosłej będzie najlepszy!
Osoby dorosłe posiadają do dyspozycji różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, z którymi można wykonać leczenie. Ich dobór zależny jest zarówno od rodzaju wady, jak również od indywidualnych preferencji pacjenta.
Aparaty ortodontyczne dzieli się przede wszystkim na aparaty stałe oraz aparaty ruchome. Pierwsze z nich na stałe mocuje się do powierzchni zębów, natomiast drugie można zakładać i zdejmować.
Aparaty ruchome ortodoncja wykorzystuje najczęściej w leczeniu najmłodszych, ale wybrane z nich mogą także zostać zastosowane do leczenia osób dorosłych. Wtedy najczęściej wybór pada na aparat Invisalign, który posiada postać przezroczystych nakładek na zęby. Takie aparaty są wygodne w codziennym stosowaniu, niemniej jednak stosowane są tylko w przypadku mniejszych wad zgryzu.
W kategorii aparatów stałych do dyspozycji jest więcej modeli, które pozwalają na osiągnięcie kapitalnych efektów nawet w przypadku bardzo skomplikowanych wad. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
- aparaty metalowe – z metalowymi zamkami naklejanymi na przednią powierzchnię zębów, są to najtańsze aparaty pozwalające na prostowanie zębów
- aparaty estetyczne – pod tym pojęciem znajdują się aparaty z zamkami porcelanowymi lub szafirowymi (kryształowymi), które są mniej widoczne od metalowych, ale także są od nich droższe
- aparaty lingwalne – to aparaty zakładane od tylnej powierzchni zębów, dlatego też nie są widoczne z zewnątrz, są jednak najdroższe z dostanych aparatów na rynku
Dobór odpowiedniej metody na prostowanie zębów z wykorzystaniem powyższych aparatów stałych jest w głównej mierze zależny od preferencji pacjenta, czyli jeśli chce on wybrać aparat mniej widoczny, może zdecydować się na ten estetyczny lub lingwalny. Najmniej będzie kosztowało leczenie aparatem metalowym.
Ile kosztuje leczenie ortodontyczne osoby dorosłej?
Niestety, leczenie ortodontyczne u osób dorosłych nie jest poddawane refundacji, dlatego też musimy liczyć się wtedy z kosztami do poniesienia z własnej kieszeni. Ile trzeba będzie zapłacić za prostowanie zębów?
Koszty są bezpośrednio powiązane z rodzajem wybranego aparatu ortodontycznego, a także z konkretnym gabinetem oraz z jego polityką cenową. Najczęściej cała procedura leczenia ortodontycznego wynosi od około 8 000 złotych do ponad 15 000 złotych, ale w przypadku aparatów lingwalnych koszty mogą być jeszcze wyższe.
Podsumowując, ortodoncja nie jest przeznaczona wyłącznie dla najmłodszych, ale obecnie coraz częściej korzystają z niej również osoby dorosłe. Warto pamiętać o tym, że prostowanie zębów to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia, ponieważ proste zęby to szansa na uniknięcie wielu poważnych schorzeń. Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno!
W artykule wykorzystano informacje pochodzące ze strony studiose.med.pl.