Jak wygląda przygotowanie do zabiegu chirurgicznego?

Operacja jest ostatecznym i często jedynym możliwym sposobem leczenia niektórych schorzeń. Kiedy konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego pojawia się nagle, nie ma czasu na rozmyślanie jak się do niej przygotować. Kiedy jednak operacja jest planowana, warto wiedzieć kilka rzeczy.

Co zabrać do szpitala

Bez względu na rodzaj operacji jest kilka niezbędnych rzeczy, które z pewnością się nam przydadzą. Należy zabrać ze sobą przynajmniej dwie piżamy i szlafrok, odpowiednią ilość bielizny, kapcie, ręczniki, środki czystości, papier toaletowy, ręcznik papierowy, kubek i sztućce, wodę, drobne pieniądze, dokumentację medyczną i dowód osobisty, ładowarkę do telefonu i telefon, opcjonalnie suszarkę do włosów i książkę. Należy zadbać, aby przedmioty, które zabierzemy ze sobą do szpitala, można było zdezynfekować i wyprać, chyba że mamy zamiar je po powrocie wyrzucić.

Rozmowa z lekarzem

Przed zabiegiem operacyjnym powinniśmy odbyć rozmowę z chirurgiem. Powinien on przeprowadzić jeszcze raz wywiad i poinformować o szczegółach zabiegu. Zazwyczaj podczas takiej rozmowy podpisuje się zgodę na wykonanie operacji. Po rozmowie z chirurgiem powinniśmy porozmawiać również z anestezjologiem, który znieczula do zabiegu. Przeprowadzi również wywiad medyczny i wybierze odpowiedni sposób znieczulenia. Na sedację zazwyczaj również pacjent powinien wyrazić pisemną zgodę.

Badania

Pacjent zazwyczaj przyjmowany jest dzień lub dwa przed planowaną operacją. Ma wykonywane wtedy odpowiednie badania, aby dokładnie ocenić stan pacjenta i gotowość do przejścia zabiegu. Badanie grupy krwi robi się na dzień przed operacją.

Dzień zabiegu

W dzień operacji nie wolno nić jeść ani pić. Czasem pacjent ma podawaną kroplówkę z glukozą oraz antybiotyki osłonowo. Często wykonuje się również lewatywę, którą można dostać ze szpitala bądź kupić własną. Na rynku dostępne są produkty do samodzielnego użytku np. Enema, Natrium Phosphoricum Bibasicum, Rectanal. Tuż przed wyjazdem pacjent otrzymuje premedykację tzw. ”głupiego Jasia” co pomaga w dużej mierze znieść stres tuż przed zabiegiem.