Medycyna alternatywna i ziołolecznictwo, zdobywają coraz większą popularność. Ludzie zaczynają chętniej sięgać po naturalne środki zamiast aptecznych suplementów. Jednym z najpopularniejszych ziół jest babka lancetowata. Dlaczego?
Jak się okazuje niepozorne, zielone listki, posiadają wiele dobroczynnych składników. Do najbardziej znanych właściwości leczniczych babki bez wątpienia należy działanie przeciwzapalne. Czego jeszcze możemy szukać w tej łatwo dostępnej, dziko rosnącej roślinie jaką jest babka lancetowata? Jak się okazuje ten wspaniały naturalny lek ma szereg różnych zastosowań, między innymi:
- Posiada zdolność do rozkurczania mięśni gładkich
- Pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny z płuc
- Chroni gardło przed podrażnieniami, oraz działa łagodząco
- Przyśpiesza gojenie się ran.
- Łagodzi świąd po ukąszeniu komara
- Niweluje uciążliwy kaszel palacza
To tylko niektóre z właściwości rośliny. Babka może być wykorzystywana w naturalnych terapiach, kuchni oraz kosmetyce zarówno w formie świeżej jak i suszonej.
Jak babka lancetowata wpływa na urodę?
Pasjonatki nowinek kosmetycznych mogą być zaskoczone stwierdzeniem, że roślina, którą bez problemu można znaleźć na polach i łąkach, zbawiennie działa na cerę. Niektórzy twierdzą, że stosowanie naturalnych kosmetyków – jest o wiele efektywniejsze od nakładania na skórę środków naszpikowanych dużą ilością składników chemicznych. Nasze prababcie żyjąc w czasach gdy nie było drogerii kosmetycznych, również dbały o urodę, wykorzystując wszystko co najlepsze z roślin. Wiedza na temat ziołolecznictwa przetrwała głównie poprzez ustne przekazy i zapiski idące do kolejnych pokoleń. Medycyna ludowa to dobro, z którego warto korzystać. Babka lancetowata jest drobnym zielonym listkiem, który może przynieść nam duże efekty w pielęgnacji ciała i włosów.
Czego możemy oczekiwać ?
- Maseczki i napary zwalczają trądzik
- Okłady z liści przynoszą ulgę cerze ze skłonnością do pękających naczynek
- Płukanki pomagają uporać się z łupieżem.
Właściwości tej drobnej roślinki są naprawdę zaskakujące. Pozostaje pytanie, w jakiej formie stosować liście, suszonej czy świeżej?
Co lepsze, susz czy świeże liście?
Babka lancetowata nie traci nic ze swoich właściwości nawet po ususzeniu. W tej formie jest łatwo dostępna we wszelakich aptekach oraz zielarniach. Świeże liście bywają za to częściej używane w kuchni, nadają się do zjadania na surowo między innymi jako dodatek do sałaty. W każdej postaci zarówno świeżej jak i suszonej babka lancetowata przynosi niesamowite efekty zdrowotne, oraz pozwala w łatwy i tani sposób zadbać o urodę.