W pierwsze lata swojego życia niemowlę w pełnej mierze jest uzależnione od rodziców i wymaga całodobowej opieki. Maluch potrzebuje odżywienia, opieki, miłości i uwagi. Wszystkie z powyższych elementów tworzą podstawę do budowy stanu fizycznego i psychicznego dziecka w trakcie dorastania.
Prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych dla młodych rodziców elementów związanych z opieką nad małym dzieckiem jest “wyłapywanie” i diagnozowanie problemów zdrowotnych. Dziecko, który jeszcze nie rozmawia i nie potrafi wytłumaczyć w którym miejscu go boli, jest dla rodziców prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto posiadać wiedzę na temat objawów możliwych problemów zdrowotnych.
Jednym z częstych problemów, które mogą wystąpić u dziecka, są zaparcia. Dowiedz się jakie są objawy zaparć u małych dzieci, jakie są przyczyny zaparć oraz jak skutecznie radzić sobie z nimi.
Objawy zaparć u małych dzieci
W pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy głównym i często jedynym pokarmem jest mleko matki lub mleka specjalistyczne (np. https://humana-baby.pl/produkt/humana-sl/) wystąpienie zaparć jest nadzwyczaj mało prawdopodobne. Jednak zaparcia mogą wystąpić jako reakcja na rozszerzenie diety malucha o nowe pokarmy.
Objawami, które najczęściej świadczą o zaparciu u dziecka jest utrata apetytu, wzdęty i twardy brzuszek, nudności, a także bardzo długie przerwy między wypróżnieniami. Zaparcie tworzy duży dyskomfort, dlatego dziecko może także dużo płakać i być drażliwe.
Jakie są przyczyny zaparć u dzieciaków?
Przyczyn wystąpienia zaparć u dziecka jest wiele, przeważnie są to:
– niewłaściwa dieta ze zbyt małą ilością błonnika i płynów jest najbardziej powszechną przyczyną wystąpienia u małych dzieci zaparć;
– nieregularne odżywianie – dopasowanie harmonogramu karmienia oraz zawartości posiłków jest indywidualne dla każdego dziecka;
– alergie pokarmowe – w naszych czasach coraz więcej dzieci cierpi na różnorodne alergie pokarmowe, dlatego bardzo ważne jest wykonanie testów na alergie pokarmowe oraz na czynniki zewnętrzne jeszcze w młodym wieku;
– stres jest problemem nie tylko osób dorosłych, ale może także powodować problemy zdrowotne u małych dzieci. Przyjrzyj się swojemu maluchowi i postaraj się wyeliminować elementy stresujące;
– zbyt mała aktywność fizyczna – pokarm i aktywność fizyczna w najmłodszym wieku jest podstawą do poprawnego wzrostu i rozwoju organizmu, dlatego warto zachęcać malucha do zabaw i ruchu.
Jak poradzić sobie z zaparciem u malucha?
Jeśli Twoje dziecko ma zaparcie istnieje kilka sposobów jak można na nie poradzić, jednak warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem-pediatrą, który udzieli szczegółowych odpowiedzi i pomoże w znalezieniu rozwiązania problemu.
Bardzo często powodem zaparć jest źle zbilansowana dieta malucha, dlatego warto wzbogacić ją o błonnik i dużą ilość płynów. Zwiększ ilość warzyw i owoców w posiłkach malucha w każdej ich formie: soki, pure, deserki owocowe. Zalecane jest również podanie ziołowych herbatek dla dzieci, które wspierają organizm i sprzyjają polepszeniu funkcjonowania układu pokarmowego.
“Ruch to zdrowie”, głosi przysłowie i ma absolutną rację. Od najmłodszego wieku warto zachęcać dziecko do wysiłku fizycznego, aktywnych zabaw.