Choć nie do końca wiadomo, co jest jej przyczyną, cierpi na nią prawie połowa niemowląt pomiędzy 3 tygodniem, a 5 miesiącem życia.
Kolka spędza sen z powiek wielu rodzicom, którzy czują się bezradni wobec bólu dziecka. Na szczęście istnieje kilka sposobów na złagodzenie tych dolegliwości.
Jak rozpoznać kolkę?
Jest to nagły i ostry ból brzucha, który atakuje niemowlę w godzinach popołudniowych lub nocnych. U większości dzieci objawy są takie same – głośny, spazmatyczny płacz, podkurczanie nóżek, wyginanie się i twardy brzuszek. Niemowlę bardzo trudno wtedy uspokoić. Często nie pomaga przytulanie ani przystawianie do piersi. Atak kolki może trwać od kilkunastu minut, nawet do kilku godzin. Kiedy ustaje, dziecko zazwyczaj natychmiast zasypia.
Kolka – co jest jej przyczyną?
Przypadłość ta może mieć wiele przyczyn. Za najbardziej prawdopodobną uważa się niedojrzałość układu pokarmowego, który nie jest jeszcze w pełni gotowy na przeprowadzanie procesu trawienia. Wzmagać go mogą gromadzące się w jelitach gazy, spowodowane zbyt łapczywym piciem mleka, a nawet stres. Kolka zazwyczaj pojawia się regularnie, przez kilka miesięcy, a później samoczynnie przechodzi.
Jak sobie z nią radzić?
Niestety nie istnieje lek, który mógłby ją całkowicie wyeliminować. Istnieją jednak skuteczne sposoby łagodzenia kolki. Najlepiej sprawdzają się:
- Delikatny, wykonywany kolistymi ruchami masaż brzuszka
- Kąpiel w ciepłej wodzie
- Przykładany do brzuszka dziecka ciepły (ale nie gorący!) termofor
- Układanie niemowlęcia na brzuchu, lub noszenie w takiej pozycji
- Delikatne podkurczanie i rozprostowywanie nóżek
- Podawanie herbatek ziołowych
- Stosowanie specjalnego, antykolkowego smoczka
Niezwykle ważne jest również zapewnienie dziecku bliskości oraz spokojnej atmosfery. Warto starać się zapanować nad własnym stresem, ponieważ to pomoże wyciszyć się dziecku. Na niektóre maluchy kojąco wpływa łagodna muzyka lub biały szum, czyli jednostajne dźwięki emitowane np. przez suszarkę do włosów.
Herbatki na kolkę
W łagodzeniu dolegliwości związanych z kolką niemowlęcą sprawdzają się naturalne herbatki, np. z kopru włoskiego. Ma on działanie rozkurczowe i wiatropędne. Pomaga w pozbyciu się nadmiaru gazów i uregulowaniu pracy układu pokarmowego. Herbatka koperkowa posiada delikatny, lubiany przez dzieci smak. Decydując się na jej zakup, warto wybierać jak najbardziej naturalne, zawierające niewielką ilość cukru produkty, takiej jak herbatki dla dzieci Humana. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być one podawane bez ograniczeń. Najlepiej dać dziecku ciepły napój w godzinach popołudniowych lub wieczornych, jeszcze przed wystąpieniem ataku kolki.
Środki farmakologiczne
Jeśli naturalne metody nie przynoszą rezultatów, a kolki są długotrwałe i bardzo męczące, pediatra może zalecić zastosowanie któregoś z dostępnych na rynku leków. Najczęściej mają one postać kropli, które podaje się bezpośrednio na łyżeczce, lub w połączeniu z mlekiem. Należy jednak pamiętać, że każde zastosowanie środków farmakologicznych powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem i traktowane jako ostateczność, jeśli inne sposoby zawiodły.