Koncert „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 10 maja o godz. 19.00 na koncert  „Pawlik/Moniuszko  Polish Jazz”. Włodek Pawlik, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu, zmierzy się z twórczością kompozytora, nazywanego „ojcem polskiej opery narodowej”, by w ten sposób świętować 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Najnowsza płyta Pawlika jest pierwszym na świecie wydawnictwem, na którym utwory Moniuszki zostały zaprezentowane w jazzowej interpretacji. W sali koncertowej OiFP przy ul. Podleśnej 2 usłyszymy m.in. „Prząśniczkę”, „Pieśń wieczorną”, „Ten zegar stary”, „Gdyby rannym słonkiem”, „Szumią jodły na gór szczycie”, „Arię z kurantem” w aranżacjach Włodka Pawlika. Podczas koncertu artyście towarzyszyć będą muzycy tworzący na co dzień Włodek Pawlik Trio – Paweł Pańta (kontrabas) oraz Adam Zagórski (perkusja).

W jazzowej stylizacji Moniuszki Pawlik nie jest pierwszy – wyprzedziła go Urszula Dudziak z Grażyną Auguścik („Prząśniczka”), Bohdan Halicki (płyta „Jazz i Moniuszko”, 1998) – pisze Magdalena Gajl w programie koncertu. – Jednak Włodek Pawlik idealnie trafił w czas, a jako znana postać jazzu światowego, może pełnić rolę moniuszkowskiego ambasadora. Przede wszystkim jednak, jego płyta jest różnorodna i zaskakująca stylami, inteligentnym, żartobliwym ujęciem.

Transmisję koncertu usłyszeć będzie można w Polskim Radiu Białystok w piątek, 10 maja o godz. 19.00.

„PAWLIK/MONIUSZKO – POLISH JAZZ”

Piątek, 10 maja 2019 /Sala koncertowa OiFP, ul. Podleśna 2 / godz. 19.00

Artyści:

Włodek Pawlik Trio

Włodek Pawlik – fortepian

Paweł Pańta – kontrabas

Adam Zagórski – perkusja

Program:

Utwory z płyty „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”, inspirowanej kompozycjami Stanisława Moniuszki w aranżacjach Włodka Pawlika, m.in. „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna”, „Ten zegar stary”, „Gdyby rannym słonkiem”, „Szumią jodły na gór szczycie”, „Aria z kurantem”.

WŁODEK PAWLIK

Pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia”, pierwszej i jedynej w historii Grammy dla polskiego jazzu. Absolwent klasy fortepianu prof. B. Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. W 2007 r. uzyskał doktorat w warszawskiej uczelni muzycznej. W jego dorobku znajduje się 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i teatralnej, ponadto kompozycje orkiestrowe, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne. Laureat m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monako.