Dawniej nikt specjalnie nie przejmował się tym, że ktoś chrapie. I w tej chwili są domy, w których oczywiste jest, że ojciec czy babcia chrapie, więc nikt nie robi niczego w kierunku ich wyleczenia. Niektórzy uważają to za pewien nawyk – co prawda irytujący, ale raczej wymagający kupienia sobie zatyczek do uszu, niż skierowania chrapiącego do lekarza. Oczywiście, jest to błąd, ponieważ chrapanie nie pojawia się bez powodu! Może wynikać z poważnych problemów zdrowotnych, więc chory powinien zostać przebadany oraz udać się do specjalisty, który pomoże mu poradzić sobie z tą dolegliwością. Na pewno wszyscy pozostali domownicy odetchną z ulgą! Jakie mogą być przyczyny chrapania i jak wygląda leczenie? Gdzie się zgłosić po pomoc?
Chrapanie – objawy i przyczyny
Chrapanie dotyczy nawet do 30% społeczeństwa. Szacuje się, że chrapie co 10 człowiek, przy czym częściej mężczyźni niż kobiety. U pań chrapanie pojawia się głównie już po menopauzie. Kto nigdy nie musiał zasnąć w pomieszczeniu, w którym ktoś chrapie, nie zrozumie jak wielkim może to być problemem. Chrapanie może mieć różne natężenie – nawet bardzo duże. W związku z tym przeważnie wybudza domowników ze snu i rozpoczyna się proces budzenia osoby chrapiącej – by przestała chrapać. Często jednak podobne fazy się powtarzają, co sprawia, że ludzie są po prostu niewyspani. Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, jednak jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Chrapaniu może towarzyszyć również bezdech senny, który bywa groźny. Sam fakt chrapania nie jest zresztą normalny – wynika na przykład ze skrzywienia przegrody nosowej, albo nieprawidłowości w budowie układu oddechowego. Przyczyny mogą być i inne – dlatego warto zgłosić się mimo wszystko do lekarza, by przeprowadził odpowiednie badania.
Chrapanie – sposoby leczenia
Żeby móc skutecznie leczyć swój problem, trzeba się udać do specjalisty, by go należycie zdiagnozował. Możliwość taka istnieje na przykład w Impladent Medical & Dental Clinic. Firma oferuje usługi diagnostyczne, z przeprowadzeniem badania podmiotowego i przedmiotowego, a także usługi lecznicze, polegające na wdrożeniu różnych terapii, których celem jest zażegnanie problemu. Sposób leczenia uzależniony jest od tego, co przyczyniło się do pojawienia się dolegliwości. Można mówić między innymi o leczeniu ortodontycznym, stomatologicznym, laserowej terapii NighLase zwiększającej napięcie tkanek gardła, albo między innymi wdrożeniu laserowej uvulopharyngoplastyki. Warto zajrzeć na stronę ziemplewski.pl, by zapoznać się lepiej z ofertą. A jak sobie pomóc domowymi sposobami? Czy to możliwe? Wszystko zależy od przyczyny chrapania. Czasami wystarczy już zmienić dietę i schudnąć, żeby pozbyć się problemu. Występuje on bowiem często u osób otyłych. Warto również spać na boku, a nie na wznak, bo to sprzyja chrapaniu. Dobrze też spać na płaskiej poduszce – najlepiej tej dostosowującej się do kształtu głowy, leczniczej. Czasami jednak nie obejdzie się bez kontaktu z lekarzem. Jeśli objawy nie mijają, trzeba się do niego szybko zgłosić.
Artykuł powstał we współpracy z Impladent |