Znane od wieków curry znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni orientalnej – aromatyczna mieszanka przypraw doskonale wkomponowuje się także w europejskie dania, nadając im świeżości i charakterystycznego smaku. Ten dodatek wyróżnia się na tle innych składników przede wszystkim wysoką zawartością witaminy A i D, jak również fosforu i żelaza. Jakie są jego inne zalety i z czym najlepiej smakuje?
Czym jest curry?
Curry, w języku tamilskim, oznacza potrawę przypominającą gulasz lub sos. W naszym kręgu kulturowym curry jest jednak znane jako mieszanka aromatycznych przypraw, nadająca potrawom wyrazistego smaku. Tym, co łączy wiele tego typu kompozycji, jest obecność kurkumy, odpowiedzialnej za charakterystyczny żółty kolor. W składzie tej przyprawy można także spotkać:
- czosnek,
- cynamon,
- chilli,
- pieprz,
- kolendrę,
- imbir,
- kardamon,
- gałkę muszkatołową.
Warto dodać, że obok żółtego curry, występuje także czerwona i zielona odmiana tego dodatku, a jego kolor zależy od tego, jakiego koloru chilli zostanie do niego dodane. Przed kupnem curry należy także zwrócić uwagę na skład – najlepsze będzie to bez dodatku sztucznych składników, takich jak glutaminian sodu czy innych wzmacniaczy smaku.
Jak jeść curry?
Mieszanka curry najlepiej sprawdzi się do przygotowywania orientalnych przysmaków, ale jej niewątpliwą zaletą jest to, że pasuje ona niemalże do wszystkiego. Będzie zatem fantastycznie smakować jako dodatek do:
- Dań mięsnych, których bazą jest drób – połączenie curry i drobiu to dla wielu osób idealnie współgrające ze sobą smaki. Oprócz tradycyjnych dań warto wypróbować również mniej oczywiste warianty, takie jak kurczak w towarzystwie masła orzechowego (najlepiej sprawdzi się arachidowe http://www.primavika.pl/maslo-orzechowe-active-100-orzeszkow-arachidowych) doprawiony aromatycznym, żółtym lub czerwonym curry.
- Potraw zawierających rybę – przyprawa świetnie uzupełni smak rybnych dań (szczególnie tych, które zawierają także czerwoną cebulę, mleczko kokosowe i biały ryż).
- Gulaszy lub sosów – ta mieszanka będzie stanowić dobry dodatek do gulaszu na bazie chudej wołowiny lub wieprzowiny.
- Zup – curry fantastycznie sprawdzi się w zupach na bazie mleczka kokosowego czy tych orientalnych z dużą ilością warzyw. Żółta przyprawa wzbogaci także smak aksamitnego kremu z dyni.
Jakie są zalety stosowania tej przyprawy?
Curry warto spożywać każdego dnia – z tym stwierdzeniem zgadzają się nie tylko dietetycy, ale również lekarze i osoby związane z medycyną. Dlaczego? Odznacza się ono wieloma prozdrowotnymi właściwościami oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ta przyprawa znana jest przede wszystkim jako składnik, który wspomaga prewencyjne działania nowotworowe. Orientalna mieszanka jest również źródłem żelaza, którego odpowiedni poziom zapobiega anemii. Curry znane jest także z korzystnego wpływu na poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tym samym zawałom serca. Naukowcy twierdzą, że jego regularne spożywanie może się przyczyniać również do poprawy koncentracji oraz zdolności zapamiętywania.