Jednorazowe dofinansowanie emerytów w postaci trzynastej emerytury, ogłosił rząd 26 marca. Decyzja ta ma za zadanie wspomóc przede wszystkim tych emerytów, którzy mają małe świadczenia, jednak przysługiwać będzie wszystkim, również rencistom. Kiedy nastąpi wypłata środków oraz komu dokładnie przysługuje trzynasta emerytura?
Komu przysługiwać będzie trzynastka?
Każdy emeryt, który otrzymuje świadczenie emerytalne jest zakwalifikowany do otrzymania dodatkowej emerytury. Także do programu „Emerytura Plus” z automatu przystępują renciści. Potocznie zwana trzynastka zostanie wypłacona w maju 2019 roku i jest to jednorazowy dodatek w wysokości 1100 złotych brutto (czyli 888,25 zł na „rękę”). Niestety w tej kwocie nie uwzględniono kwoty obniżającej podatek, dlatego jest różnica między najniższą emeryturą otrzymywaną z ZUS a trzynastką, która także miała być najniższą emeryturą. Uprawnieni do otrzymania świadczeń otrzymają je bez składania żadnych wniosków czy deklaracji. Objętych dodatkiem ma być prawie dziesięć milionów emerytów i rencistów.
Jakie są koszty trzynastki?
Wypłata emerytom i rencistom dodatkowej emerytury przyniesie stratę z budżetu w wysokości 10,8 miliona złotych, gdyż uprawnienie do jej otrzymania mają również osoby o bardzo dużych dochodach. Możliwe jest ponoszenie większych kosztów z tego tytułu, ponieważ PiS obraduje na temat wprowadzenia trzynastek każdego roku a nie tylko jednorazowo. Natomiast co roku emerytów i rencistów przybywa, więc koszty mogły by rosnąć.
Jakie terminy wypłat dodatkowych emerytur?
Trzynaste świadczenie emerytalne zostanie wypłacone w maju z dniem przysługującym do otrzymania właściwej emerytury lub renty. Terminy te są wyznaczone na 1, 6, 10, 15, 20, 25 dzień w każdym miesiącu. Emerytury, których pobrane wypada w święta mogą zostać wypłacone przed tymi dniami, dlatego też niektórzy emeryci mogą dostać trzynastkę nawet w kwietniu. Może się również zdarzyć, że trzynastka dla emerytów zostanie wypłacona na początku czerwca, jeśli dana osoba pobiera świadczenie kwartalnie.
Kolejne zapowiedzi programów socjalnych
Oprócz trzynastej emerytury dla emerytów rząd PiS zapowiedział inne programy socjalne. Polityczne obietnice zawierają:
– brak podatku PIT dla osób przed 26 rokiem życia. Obietnica ta skierowana jest do osób pracujących na umowę o pracę, zaczynających swoją karierę przed ukończeniem 26 roku życia. Koszty wprowadzenia takiego rozwiązania to: 2 mld złotych,
– obniżenie PITu dla osób pracujących. W zmianie tej brane pod uwagę są wszystkie osoby pracujące, które odprowadzają podatek w wysokości 18% dochodu. Po wprowadzeniu w życie każdy podatek dochodowy spadnie o jeden procent na 17%,
– przywrócenie wcześniej zamkniętych połączeń autobusowych. Wszędzie tam gdzie dojazd jest utrudniony a połączenia autobusowe zamknięte w przeszłych latach, rząd planuje przywrócić linie dojazdowe. Koszt: 1,5 mld złotych,
– 500 złotych także na pierwsze dziecko. Rząd od lipca planuje wprowadzenie dopłaty w postaci 500 złotych na pierwsze dziecko.
Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com |