Skąd się bierze Bitcoin? Na czym polega praca kopalni kryptowalut?

Bitcoin cały czas budzi wiele emocji. Ciągły wzrost popularyzacji tematem kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się technologią blockchain. Najwięcej niejasności dotyczy zwykle sam proces wydobycia jednostek BTC. Na czym polega kopanie kryotowalut i skąd biorą się bitcoiny?

Proces kopania BTC

W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy, w przypadku kryptowalut nie istnieje żaden centralny organ wydający nowe jednostki o określonych nominałach. Podobnie jak wiele innych monet wirtualnych, Bitcoin generowany jest w procesie zwanym wydobyciem.

Wszystkie jednostki BTC znajdują się w projekcie jednego protokołu, jednak część z nich nie została jeszcze upubliczniona – czyli wykopana. Wydobycie bitcoinów jest swego rodzaju wynagrodzeniem za tworzenie bloków transakcji oraz włączanie ich do struktury blockchain. W rzeczywistości, proces ten stanowi kompilację ostatnich transakcji zawartych w bloku tego łańcucha. Odbywa się to w celu rozwiązania zadań kryptograficznych, w których zapisane są poszczególne informacje dotyczące transakcji – np. wartość przesyłanej kwoty czy adresy portfeli.

Kto pierwszy rozszyfruje transakcję i uzyska potwierdzenie sieci, może umieścić na blockchain kolejny blok oraz zebrać nagrodę. W ten sposób otrzymuje opłatę transakcyjną, w formie nowo wydanej (wykopanej, wydobytej) monety BTC.

Trudność wydobycia bitcoinów

Każdy kolejny blok bitcoinów jest z reguły coraz trudniejszy do wydobycia. Poziom trudności wzrasta wraz ze zwiększeniem mocy obliczeniowej sieci, co przekłada się na stałą prędkość tworzenia nowych bloków. Pewnym ograniczeniem całego tego systemu jest limit jednostek, które można w ostateczności wygenerować. Zgodnie z protokołem Bitcoin, maksymalna ilość monet możliwych do upublicznienia to 21 milionów, z czego obecnie pozyskano już 80 proc.

Cena jednostek cały czas wzrasta, ze względu na zbliżający się poziom zerowy podaży oraz zwiększony popyt na bitcoiny. Ilość kryptowalut na rynku jest zatem ściśle określona – w przeciwieństwie np. do dolarów, funtów czy złotych, których wartość spada ze względu na możliwość bieżącego dodruku. Sytuacja ta doprowadza do zwiększenia konkurencji między górnikami bitcoinów. Ich celem jest obliczenie możliwie największej liczby zadań kryptograficznych, co zwiększa szansę szybkiego utworzenia bloku oraz zyskania wypłaty w BTC.

Deszyfrowanie transakcji

Aby blok został utworzony pomyślnie, musi posiadać tzw. hash kryptograficzny, spełniający określone wymagania. Sposobem na uzyskanie dopasowanej wartości kodującej jest obliczenie możliwie największej liczby kombinacji cyfr i liter – losowo, aż to uzyskania pasującego hasha. Po uzyskaniu prawidłowego wzoru deszyfrującego i powstaniu nowego bloku, górnik otrzymuje jednostki wydobytej kryptowaluty.

Do określania mocy wydobywczej służy jednostka mocy obliczeniowej h/s, czyli hash na sekundę. Im jego wartość jest wyższa, tym dana koparka posiada lepszą wydajność. Obecnie w sieci Bitcoin przetwarzanych jest 5,5 kwintyli hashy na sekundę.

Sprzęt do kopania bitcoinów

Urządzenia przeznaczone do wydobywania kryptowalut to tzw. koparki – potężne komputery, posiadające bardzo dużą moc obliczeniową. W zależności od rodzaju wydobywanej kryptowaluty, sprzęt tego typu musi posiadać odpowiednie podzespoły. Ze względu na wzrost trudności wydobycia bitcoinów, obecnie praktycznie nie wykorzystuje się już zwykłych komputerów osobistych do kopania kryptowalut. Wymagania sprzętowe umożliwiające wydobycie BTC są bowiem bardzo wysokie.

Kopalnia kryptowalut powinna posiadać kilka współpracujących ze sobą procesorów graficznych. Obecnie projektowane są także wyspecjalizowane układy, przeznaczone specjalnie do wydobycia bitcoinów. Koszt sprzętu pozwalającego na skuteczne kopanie większości nowoczesnych kryptowalut to minimum 3 tys. dolarów. Należy do tego doliczyć także cenę energii elektrycznej, pobieranej praktycznie 24 godziny na dobę. Większość górników przeznacza znaczną część swoich dochodów na pokrycie wydatków eksploatacyjnych sprzętu, na które składa się także amortyzacja koparki.

Wydobycie Bitcoina na własną rękę

Kopanie kryptowalut stało się obecnie niezwykle popularne, a wręcz modne. Wiele firm decyduje się na wynajęcie kosztownych urządzeń oraz rozległych powierzchni magazynowych, które wykorzystywane są wyłącznie w formie ogromnych kopalni nowych jednostek Bitcoin, Eter czy Litecoin. Bez posiadania sprzętu, który jest w stanie przetworzyć gigantyczną ilość procesów obliczeniowych w krótkim czasie, trudno konkurować z największymi wydobywacami.

Indywidualne operacje wydobywcze są zbyt skromne, dlatego wielu górników decyduje się na połączenie swych sił. Powstają w ten sposób tzw. baseny wydobywcze, w których użytkownicy dzielą się mocą obliczeniową urządzeń oraz sprawiedliwie dzielą wszystkie wygenerowane zwroty. Nie oznacza to jednak, że wydobywanie kryptowalut na własną rękę jest niemożliwe, ale często jest jednak nieopłacalne.

Źródło: https://odkryjbitcoin.pl/mining-czyli-o-tym-jak-zdobywac-bitcoiny/