Espresso jest klasyczną, włoską kawą, jaką wypijemy w każdej kawiarni we Włoszech, ale nie tylko tam. Znajduje się ona bowiem w menu tego typu lokali na całym świecie. Sięgają po nią ci smakosze kawy, którzy cenią jej głęboki smak i intensywny, wyrazisty aromat. Jak powstało espresso? Kogo uważa się za „ojca” tej kawy i jak ją poprawnie przyrządzić?
Włochy ojczyzną kawy espresso
Historia espresso rozpoczyna się we Włoszech w 1901 roku, kiedy to Luigi Bezzera tworzy ekspres oparty na ciśnieniowym przepływie wody. Jednak nie był on doskonały, ponieważ w trakcie parzenia kawy wodą pod ciśnieniem w przepływie pozostawała para, która zmieniała w sposób negatywny smak napoju.
Ekspres Bezzera udoskonalił w 1905 roku Desiderio Pavoni, który odkupił od niego patent. Po modyfikacji urządzenia para nadal pozostawała problemem, choć już nie tak dużym. Dopiero w 1947 roku Achille Gaggia stworzył nowy system podgrzewania wody, likwidując przy okazji problem z parowaniem.
Nazwa espresso pochodzi od włoskiego słowa „espressivo”, które oznacza „wyrazisty, wyraźny”. Taka kawa parzona pod ciśnieniem zyskała popularność we Włoszech w okresie postępującej urbanizacji. To właśnie wtedy powstawały bary, w których ten czarny napój był podawany „na stojąco”. Jego wypicie miało zajmować dosłownie chwilę. Stąd też wziął się zwyczaj picia „małej czarnej”.
Prawdziwy boom kawa espresso przeżyła w latach 50. XX wieku, a wyszła ona poza Stary Kontynent wraz z Włochami, którzy emigrowali do USA. Rozsmakowali się w niej alianccy żołnierze, którzy stacjonowali we Włoszech w trakcie II wojny światowej.
Obecnie espresso jest jednym z niekwestionowanych symboli Italii. Co ciekawe powołano nawet Narodowy Instytut Włoskiego Espresso, określający dokładne parametry, jakimi powinno się ono charakteryzować.
Jakie powinno być espresso idealne?
Przyjmuje się powszechnie, że espresso w klasycznym wydaniu powinno mieć 25-30 ml objętości. Należy je zaserwować w porcelanowej filiżance o grubych ściankach, które uchronią kawę przed szybką utratą temperatury. Filiżanka powinna mieć przy tym objętość około 70 ml.
Na wierzchu espresso znajdować ma się gęsta, orzechowo-brązowa pianka, nazywana „cremą”. Odpowiada ona za słodki posmak kawy. Pośrodku filiżanki jest „body” kawy, o ciemnobrązowym kolorze, a na samym dnie tzw. serce, czyli esencja espresso. To „serce” jest źródłem mocy i intensywności kawy. Razem z espresso należy zaserwować szklankę wody mineralnej niegazowanej. Jest ona przeznaczona do przepłukania kubków smakowych przed wypiciem czarnego napoju.
Jak przyrządzić espresso?
Według Narodowego Instytutu Włoskiego Espresso idealne espresso powinno spełniać następujące założenia:
- ilość zmielonej kawy – od 6,5 do 7,5 g,
- temperatura wody w ekspresie – około 88 stopni Celsjusza (+/- 2 stopnie),
- temperatura kawy w filiżance – około 67 stopni (+/- 3 stopnie),
- ciśnienie wody w ekspresie – około 9 barów,
- czas ekstrakcji – 23-27 sekund,
- objętość kawy w filiżance – około 25-30 ml.
Smakosze espresso każdy dzień rozpoczynają od filiżanki aromatycznej, czarnej kawy. Dodaje ona energii niezbędnej do pokonywania codziennych trudności i rozwiązywania problemów. Nie trzeba jednak każdego dnia chodzić do kawiarni, aby wypić idealne espresso, którego aromat przenosi myślami na kręte włoskie uliczki. Można przyrządzić taki gorący napój w warunkach domowych, posługując się ekspresem. Świetnie sprawdzi się ekspres kapsułkowy, np. NESCAFÉ Dolce Gusto. Likwiduje on problemy z pilnowaniem temperatury wody i czarnego płynu czy ilości zmielonej kawy w jednej dawce, ponieważ wystarczy włożyć kapsułkę do ekspresu i nacisnąć odpowiedni przycisk, aby urządzenie wykonało za nas całą pracę. Co więcej – dzięki tego typu sprzętom mamy możliwość wyboru z całego wachlarza kawowych napojów.