Projekty rezydencji to najwyższa półka w katalogach firm zajmujących się dystrybucją tego typu rozwiązań. Czemu jednak wybrać gotowy projekt, skoro i tak sama inwestycja jest pokaźnych rozmiarów? Ponieważ zaoszczędzone w ten sposób, a są to znaczne środki, można przeznaczyć np. na jeszcze bardziej imponujące wykończenie.
Jak planuje się rezydencje?
Rezydencja to propozycja dla najbardziej wymagających, zatem ilość czynników, które należy uwzględnić, jest dość pokaźna. Wszak mówimy o budynku, w którym na pierwszym miejscu stawia się wygląd i funkcjonalność, oszczędność jest na dalszym planie. Podstawowe ustalenia dotyczą wielkości działki, liczby kondygnacji i przestrzeni użytkowej. Równie istotna jest stylistyka. Decyzja, czy postawić na nowoczesny design, czy pozostać przy najlepszych klasycznych motywach znajduje odbicie w zastosowanych później materiałach oraz docelowym otoczeniu, w którym obiekt danego typu będzie prezentował się najlepiej. Plan rezydencji musi uwzględniać również odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej. SPA, basen siłownia, prywatne kino, a nawet kryty kort tenisowy, nie wspominając o garażu na kilka aut czy piwnicy, w której można urządzić na przykład winiarnię – naturalnym jest, że ktoś, kogo stać na tak okazałą budowlę może mieć względem niej dodatkowe oczekiwania. Istotna jest także technologiczna strona przedsięwzięcia. Alarmy, monitoring, dodatkowe zabezpieczenia czy systemy inteligentnego domu – w dzisiejszych czasach to absolutna podstawa w willach z tego segmentu.
Projekty willi – jakie surowce uwzględniają?
Uzyskanie imponującego efektu wiąże się z zastosowaniem odpowiednich materiałów. Willa z prawdziwego zdarzenia to prawdziwe dzieło architektonicznej sztuki. Zarówno przy modernistycznym wzornictwie, jak i przy esencjonalnie tradycyjnym podejściu, budując rezydencję, nie zwykło się oszczędzać na materiałach, wręcz przeciwnie, dopełnieniem całości są najlepszej klasy surowce. Bardzo dużą popularnością cieszy się kamień, szczególnie dobrej jakości marmur lub granit. Takie projekty możesz np. sprawdzić na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_rezydencji_z_basenem.html. Oprócz tego, naturalne drewno, również jego egzotyczne odmiany. Do tego sporo przeszkleń, kompozyty, metale, a także konwencjonalne materiały budowlane, z naciskiem na staranną selekcję producentów.
Nowoczesne projekty domów – jakie udogodnienia wprowadzają?
Coraz więcej rezydencji wnoszonych jest w nowoczesnym stylu. Największe zalety to walory estetyczne, energooszczędność i funkcjonalność połączona z technologią.
Imponujące bryły, zastosowanie ciekawych geometrycznych rozwiązań oraz elewacje o oryginalnej powierzchni, do tego przeszklone ściany i przestronne pomieszczenia – w nowoczesnym budownictwie można się zakochać. Od razu przykuwa uwagę i w odróżnieniu od modernizmu znanego z lat 50. gwarantuje, że szybko się nie zestarzeje. Z drugiej strony, nowoczesność oznacza wspaniałe parametry związane z bilansem cieplnym. Nowoczesne materiały termoizolacyjne doskonale łączą się z imponującymi bryłami, sprawiając, że domy tego typu można postawić w jednej linii z pasywnymi. Ponadto już na etapie projektowania uwzględnia się implementację nowoczesnych systemów inteligentnych, dzięki czemu można cieszyć się pełnią możliwości, jakie daje ich posiadanie.
Ile kosztuje postawienie rezydencji?
Ostateczny koszt jest wypadkową kilku zmiennych. Zaczynając od projektu – jego zakup to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt działki, a także robocizny i zastosowanych materiałów. Przy wycenie ważna jest również dodatkowa funkcjonalność. Jeśli willa ma posiadać basen, kort tenisowy, czy siłownie, potrzebne są dodatkowe modernizacje, takie jak wzmocnienie konstrukcji, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z dodatkowych sposobów na rekreację w domowym zaciszu klasy premium.
W tym kontekście dobrym pomysłem jest zakupienie projektu z kosztorysem. Takie rozwiązania znajdziesz w internecie, np. tu https://pracownia-projekty.